Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada müşteri buluyor

Samsun’üstelik Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada almaç buluyor.

Türkiye’nin arz bereketli ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında mergup, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve şişko yapısıyla murat görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi yapan Kesat Izdıraplı, günde 80 ile 100 ton arasında kapya hasadı yaparak Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken kamera bulduğunu tabir eden Acılı, “Hem üretimini yapıyoruz hem üstelik köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz mülk kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının da yapılmasını istediklerini tamlayan Kederli, şunları kaydetti:

“Samsun’de umum kuvvetli çözümleme laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz haddinden fazla birinci sınıf ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün vurdumduymaz hulul riski var. Samsun’da bu laboratuvar olsa ihracatı macerasız yapabiliriz. Hem ülkemiz hem üstelik biz kazanabiliriz.”

Engin Albayrak birlikte 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya üzere illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu yıl verim çokça iyice, bunun beraberinde fiyatı üstelik çokça iyice”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişkin miktarda sebze ve ürün üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin titrem sebze üretildiğini tabir fail Sağlam, kapya biber üretiminin yoğunluklu yerine Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’da, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin ton kapya biber üretimi yapıldığına meni fail Sağlam, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz kısaca 33 bin dekar alanda 129 bin tona mümasil rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çok balıketinde. İsotu ile anılmış Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Kuvvetli, Bafra’da kapya biberin közlenmesi ile ilgilendiren benzeri fabrika açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah imdi dondurulmuş besin olarak tüketilmesini üstelik tedarik etmek istiyoruz. Takkadak kapya biber değil cümle sebzelerin özellikle Avrupa Birliği’nde yaşlanmış olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş göveri yemeği ile ilişkin Bafra’birlikte bir çalışmamız var. İnşallah onu üstelik yakın zamanda hayata geçireceğiz. O dahi yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna üzere ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu sene mahsul çok pir, bunun birlikte fiyatı bile çokça iyice. İnşallah hakeza devam ederse önümüzdeki yıl hem ekim alanlarını arttırmaya hem bile kullanma alanlarını arttırmaya bitmeme edeceğiz.”Share: