Bağan konut kredisi dönemi bitti

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bire Bir yandan familya fiyatları derhâl yükseliyor gayrı taraftan faizler tırmanıyor. Federal Yıldızlı Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı üyeler 25 baz nokta repo artışına değişmeyen vererek siyasa faizini yüzde 0.25 – 0.50 aralığına yükseltti. Fed, en üst 2018 Ara toplantısında ürem artırmıştı. Rezerv fazlasına meri Ürem da yüzdelik 0.15’ten yüzde 0.40’a çıkarıldı. Fed’in karar metninde Ukrayna’daki savaşın pahalılık baskısı yaratabileceğine ve büyümeyi yavaşlatabileceğine özen çekildi. Dengelem daraltmaya ise ahir toplantılardan birinde başlanabileceği belirtildi. Fed Başkanı Powell matbuat toplantısında, “Nema artışlarının sürmesi akıllıca” dedi.

2019 YILINDAN BU YANA İLK ÖĞÜN

Fed’in bu kararı anında kredi piyasalarına yansıdı ve faizler yükseldi. Freddie Mac yetkilileri yaptığı açıklamada, 30 yıllık çakılı ipotek amacıyla averaj oranın Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez %4’ü geçtiğini söyledi. Yılın başında, Amerika’nın arz pop bölük kredisinin ortalama oranı %3.22 idi. Ev 2021’birlikte %2,65 ile sunu bağan seviyeye ulaştı ve yılın yarısından fazlasını %3’ün altında geçirdi.

Çekişme, para şişkinliği, repo artırımı, erke krizi kabil tek gelişmeyi dikkate almayan gelişim piyasaları ise yükselmeye bitmeme ediyor. BENDE aksiyon endeksi S&P 500 hafta ortamında yüzdelik 5 artarak 2020’nin sonundan bu yana sunma nazik haftalık kazancını sağladı.

TCMB: Ev Karşılık Endeksi yüzde 77,4 arttı

 

Bölük satışlarında çoğalma!

 

Satılık ev fiyatlarındaki artım devam ediyor!

 

Faiz zait ev talebi patladı

 

KÖLE’da konut başlangıçları 16 yılın zirvesinde

 

Share: