“Bahtiyar Çarşamba Projesi” ile yüzmeyi öğrenen Iğdırlı Muhammed’in hedefi zer madalya

Gençlik ve Spor Bakanlığınca elverişsiz çapında başlatılan “Bahtiyar Çarşamba” projesi kapsamında Iğdır’üstelik yüzmeyi öğrenen zihnî ve fiziksel mânialı Muhammed Çakır, yaptığı ekti antrenmanla Özel Sporcular Yüzme Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne tutkun Meydanda Dirim Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinde küsurat Muhammed Şarap (21), Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünce sürdürülen “Mutlu Çarşamba” projesiyle yüzmeyi öğrendi.

Her çarşamba Iğdır Yarı Olimpik Yüzme Havuzuna gelen Çakır, önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek Özel Sporcular Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda kızıl madalyayı kabul etmek üzere antrenörleriyle kısık çalışıyor.

Muhammed Şarap, AA muhabirine, Mutlu Çarşamba Projesiyle yüzmeyi öğrendiğini, hem Türkiye Şampiyonasına hazırlandığını hem bile özel sporculara müteveccih yapılacak yarışmalara karışmak üzere eğitmenleriyle bati çalıştığını söyledi.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Yusuf Çebi ise Bakanlığın yeryüzü önemsediği çalışmalardan birinin Bahtiyar Çarşamba Projesi olduğunu kaydetti.

Çebi, hep spor tesislerini bu çocukların hizmetine açtıklarını belirterek, “Yüzme da bunlardan biridir. Familya ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüyle himmet yaptık. Onlarca çocuğumuz, gencimiz spor tesislerimize gelerek çalışmalarını yapmaktalar.” ifadelerini kullandı.

Sporla tanışan gençlerin sükse elde etmesinden bahtiyarlık duyduklarını dile getiren Çebi, “Yüzmeyi öğrenen sporcularımızın lisanslarını çıkardık ve yarışmalara katılmalarını sağladık. Bu gençlerimiz, Türkiye’bile kademe yapmaya başladılar ve uluslararası arenalarda mertebe yapacak yetenekleri var. Bu sporcularımızdan Muhammed kardeşimiz bile yapacağı derecelerle değişik arkadaşlarına denk olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

“Kudretli olmaları bizleri çok bahtiyar etmektedir”

Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Melik Uşma de kuma yürüttükleri projeden mahsul aldıklarını belirtti.

Projenin çocuklara mum olduğunu nâkil Uşma, “Proje kapsamında yüzme öğrenen tıpkı sporcumuzun Türkiye Şampiyonasına katılmasını şişman mutlulukla strateji ediyoruz. Kurumumuz bünyesinde bakımları yapılan farklı çocuklarımızın de yetenekleri doğrultusunda akım ederek, bağ duydukları alanlarda yetiştirmeyi garaz ediniyoruz.” dedi.

Yüzme antrenörü Ulaş Öztürk dahi Muhammed gibi kalburüstü aynı sporcuyu kazandıklarını, ağırbaşlı dereceler elde edeceğine inandığını dile getirdi.

Dezavantajlı diğer dallar amacıyla üstelik ceht gösterdiklerini ifade eden Öztürk, sözlerini, “Muhammed, 2 yıllık benzeri süre içerisinde yüzmeyi öğrenerek kudretli bire bir sporcu oldu. Pandemi sürecinde az buçuk küşayiş versek dahi Muhammed gani tıpkısı yerde. Muhammed ve özel sporcularımızın başarılı olmaları bizleri çokça bahtiyar etmektedir.” diye tamamladı.

Share: