Bakan Aristokrat: “Ego bire bir güvenlik sorunuyum ama PKK için asayiş sorunuyum”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, İBB Başkanı İmamoğlu’nun tehditkar tavırlar sergilediğini belirterek, “Ortaya koyduğumuz savaş hoşuna gitmiyor. Birlik bunlarla ilgilendiren bizi Cumhurbaşkanımıza, partimize şikayet ediyor. Ben benzeri güvenlik sorunuyum ama PKK için düzenlilik sorunuyum. Çünkü görevim bu” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güven Umumi Müdürlüğü Sargı Sezer konuşma salonunda düzenlenen basın toplantısında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iddiaları ve belediyelerde düzenlenen yıldırı soruşturmalarıyla ilişik acıkmalarda bulundu. Üç ayrımlı anket olduğunu kaydeden Icra Vekili Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bir anket yok, üç soruşturma var. ‘DİAYDER’ soruşturması bitmeme ediyor onu ne sormuyorsun? Tıpkı üstelik belediye içre yakalanan Şafak Duran’la ilişkin soruşturma var. Belediye’ye gassal kendisine girip eski. Tığ 9 Aralık’ta durumu izah ettikten bilahare baktı ki iş bambaşka yöne gidecek kurmadıkları kıymetlendirme komisyonunu kurdu.”

“İmamoğlu hüveyda yargıyı gözdağı etti”

İmamoğlu’nun tehditkar tavırlar takındığını sergilendiğini tamlayan Vekil Soylu, “Bütün bunları ortaya koyduktan sonraları, asıl itibariyle İmamoğlu ne fayrap etmek istedi? Benzeri önceki mahkemede olduğu üzere açık yargıyı tehdit etti. Dedi kim: ‘Bu yıldırı soruşturmasını açarsanız gök kubbeyi başınıza yıkarım’. Henüz sonraları ‘Ego bu lafı yargıya söylemedim, Süleyman Soylu’ya söyledim’ diyebilir. Komütatör ayakkabı, bunu ak hile söyleyebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Bizim terörle mücadelemiz hoşuna gitmeyebilir”

“Burada bizim terörle mücadelemiz hoşuna gitmiyor. Ortaya koyduğumuz savaş hoşuna gitmiyor” diyen Icra Vekili Soylu, “Eksiksiz bunlarla ait bizi Cumhurbaşkanımıza, partimize şikayet ediyor. Ben tıpkı düzenlilik sorunuyum ama PKK için asayiş sorunuyum. Zira görevim bu. Sabahtan itibaren bu konuda bir nice değerlendirmeler yapıldı. Amma maatteessüf Mersin Ağacı, Adana lüzum İzmir. İzmir’birlikte yakalanan terör örgütü üyesi içeride. Kimler bunlar?” ifadelerini kullandı.

“Hayatı iki yüzlülük ve hile olduğu için bunu elbette söyleyemez”

Icra Vekili Aristokrat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisinden arkalama istediğini belirterek, ” İstanbul’üstelik müzaheret toplarken, bu yardımın kanunlara uygun olmadığını tespit ettikten sonraları yani hakeza tıpkı arkalama toplanamayacağını tayin ettikten sonraları haddinden fazla natürel kendisine o yardım toplanan paralara ahali konuldu. İBB Başkanı beni aradı ve dedi ki; ‘CHP Umumi Merkezi filhakika bana karşı, biz hemşeriyiz. Hangi olursun beni onlara ezdirme’. Ama hayatı mürailik ve domates dolması olduğu amacıyla bunu tabiatıyla söyleyemez. Aramızda sonraları tıpkı telefon görüşmesi henüz geçti, onu de gidip CHP Genel Merkezi’ne beni şikayet etti” diye niteleyerek konuştu.

“Biz belediyeleri terörden elde etmek istiyoruz”

Amaçlarının belediyelerden terör örgütü mensuplarını temizlemek olduğunu belirten Bakan Soylu, “Diyorlar ki ‘Bunlar İstanbul’a çökmek istiyor’. Bizim münasebet böyle ayrımsız derdimiz olsun. Biz terörden dercetmek istiyoruz. Bu sorunun cevabını biliyor musunuz? İmamoğlu Cumhur Reisi adayı oldu, İBB hangi olacak? Yasa ne der: Sedir seçer. Divan’te kim çokluk. Neymiş bunları kimesne bilmiyormuş kabilinden, aynı kıygın edebiyatı yaparak, tembelliğini soldurmak üzere elden benzeri çevik politikası uyguluyorlar. Onun üzere bu konularla ilgili hamle alaşağı etmek, bir zamanlama ile ilgilendiren değil. Suçun yahut işlenen fiil esastır” diyerek konuştu. – ANKARA

Share: