Bakan Çavuşoğlu, Suriye ile temaslara ilgilendiren: “Misil haritasının ikinci aşaması dışişleri bakanları düzeyinde aynı toplantının planlanması”

Vekil Çavuşoğlu, Suriye ile temaslara ilgilendiren: “Posta haritasının ikinci aşaması dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantının planlanması”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

“Hem Sırbistan’la hem üstelik Kosova ile temaslarımız devam edecek”

“Ülkenin menfaati konularında girişim atarken seçimde ‘birçok rey alacağız, birçok oy alamayacağız’ böyle bire bir yaklaşım içerisinde olmadık”

” Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi güven mektubunu ocak ayında sunacak”

“( Fransa’da yaşanan vaziyetler) Destek vermeye çalıştığınız terör örgütü yakaladığı ufak ayrımsız fırsatta o barındırılan ülkelere neler yapabileceğini gösterdi”

“(Çin ile ilişkilerin yavaşlaması) Uygur Türkleri’ne yönelik sergilediğimiz tutumdan dolayıdır”

“( İran’bile yaşanan protestolar) Başörtüsünün takılması ya birlikte açılması bir derecede haktır”

ANKARA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Suriye’nin kurduğu temaslara ilişkin, “Önümüzdeki süreçte bu misil haritasının ikinci aşaması olan biliyorsunuz dışişleri bakanları düzeyinde benzeri toplantının planlanması. Rusya da bunu haddinden fazla istiyor. Bu toplantının ne ant gerçekleşeceği üzerine henüz konkre tıpkı takvim yok” dedi.

Nazır Çavuşoğlu, Ankara’dahi basınla 2022 kıymetlendirme toplantısında konuştu.

Son günlerde Palikarya basınındaki özellikle Girit’in çevresinde kara sularının 12 mile çıkarılacağına dayalı haberlere ait konuşan Çavuşoğlu, “Bizim bu konudaki tutumumuz kemiksiz. Değil 12, Ege’üstelik 1 çökelge dahi karaca suyu genişlemesine cevaz vermeyiz. Meclisimizin bu konuda 1995’te aldığı değişmeyen nettir ve halen geçerlidir. Yunanistan’ı ayrımsız posta elan uyarıyoruz: Arkana almaya çalıştıklarına istinaden cali alplık peşinde koşuk. Maceraya atılma. Sonu sizin amacıyla hiç mebzul olamaz” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın geri Moskova’ya yaptığı ziyarete ilişkin, “Hulusi Paşa ve Melik Koca, dün Moskova’daydı malumunuz. Ego üstelik Lavrov’la görüşeceğim” dedi.

Kameralara merbut şekilde eden toplantıda matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye ile beklenen tıpkı görüşmeye ilişkin, “Alelhusus temelli tıpkısı hazar ve abra amacıyla politik çözüm amacıyla rejimle anganjmanın yüce olduğunu, hele diyet ve ölçülü muhalefetin ayrımsız kere haritası üzerinde yeniden Mürekkep Milel Düzenlilik Konseyi’nin 2254 çevrilmiş kararı çerçevesinde bir misil haritası üstünde uzlaşması bakımından üstelik bu angajmanın kocaman olduğunu biliyoruz. Ayrıca terörle savaşım bakımından zira PKK/ YPG yıldırı örgütü bizim üzere da yıldırma esasen elan fazla Suriye amacıyla tehdit. Gayrı taraftan Suriye halklarına yaptığı merhametsizlik dahi beyninde. Ayrıca göçmenlerin sakıncasız şekilde Suriye’ye dönebilmesi üzere bunu Suriye rejimi dahi istiyor, bu angajmanın mefret olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte bu misil haritasının ikinci aşaması olan biliyorsunuz dışişleri bakanları düzeyinde aynı toplantının planlanması. Rusya bile bunu çok istiyor. Bu toplantının ne ahit gerçekleşeceği üzerine henüz konkre aynı takvim bulunmayan. Bu tıpkısı traksiyon ve stratejidir. Üçgen liderler toplantısı ne antlaşma olacak? O konuda dahi somut aynı tarih bulunmayan. Eş ayı hakeza tıpkısı ülfet amacıyla çok erken. Bizim için bile erken gibi. Bunun planlanması lazım. Somut adımların atılmasına yönelik olması lazım. Yani serencam odaklı olması geçişsiz. (Suriye Devlet Başkanı Beşşar) Esad’la üstelik vekil düzeyinde evet dahi siyasi düzeyde değme görüşmemiz olmadı” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin arazi bütünlüğüne sunulan önemin herhangi bir açıklamada vurgulandığını belirten Çavuşoğlu, Suriye’nin tahril ve yer bütünlüğünün kötülük görmemesi üzere terörle savaşım etmemiz gerektiğinin anlatıldığından bahsetti.

Angajman sürecini destekleyen ülkelerin çokça olduğunu ancak alın çıkanların ve temkinli yaklaşanların dahi olduğunun bilgisini veren Çavuşoğlu, Astana Formatı’nın olmaması yerinde Suriye ile politik sürecin ilerlemeyeceğini belirtti.

“Hem Sırbistan’la hem da Kosova ile temaslarımız devam edecek”

Sırbistan ve Kosova ortada yaşanan gerginliği değerlendiren Çavuşoğlu, “Soydaşlarımızın değme ant yanındayız. Onların huzuru ve refahı bizim amacıyla Türkiye’dahi ateş parçası vatandaşlarımızın geçim ve refahı kadar mefret. Dolayısıyla hiçbir ant kendilerini yalnız hissetmiyorlar. Bu gerginliğin azaltılması için çalışmalarımız devam ediyor. Sadece Sırbistan’la değil Kosova ile da görüşüyoruz. Çünkü gerginliğin iki tarafı var. Yüklülük konusu olan konular var. Çevirgeç plakaları, elektrikle ilişkin konular var. Gerginliğin yatıştırılması gerekiyor. Hem Sırbistan’la hem birlikte Kosova ile temaslarımız devam edecek. Ev kocaoğlan içerisinde Sırbistan Dışişleri Bakanı bile ülkemizi müzakere edecek” diye konuştu.

“Ülkenin menfaati konularında aşama atarken seçimde ‘kaç oy alacağız, kaç fikir alamayacağız’ böyle bire bir yaklaşım içerisinde olmadık”

Darı ve Ermenistan’la normalleşme süreçlerinin bati işlemesine yönelik mevrut soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Normalleşme sürecindeki cevvaliyet evet bile yavaşlamanın seçimle ilgisi bulunmayan. Normalleşme sürecinin birlikte seçimle ilgisi bulunmayan. Sabık sene bu zamanlarda seçim konuşulmuyordu amma normalleşme süreçlerinin olacağının sinyallerini vermiştik. Akdarı’la yavaşlama bizden kaynaklanmıyor. Seçimle ilgisi olsa Cumhurbaşkanımız, Doha’üstelik Sisi ile ziyaret gerçekleştirmez. Bu en son dozaj ülfet. Ülkenin menfaati konularında adım atarken seçimde kaç rey alacağız, birçok düşünce alamayacağız böyle tıpkısı yaklaşım içerisinde olmadık” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi çekinmezlik mektubunu sülale ayında sunacak”

Çavuşoğlu, Şark Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması gerektiğini tamlık açıklamalarda söylendiğini belirterek, “Payitaht Lif-Aviv ama hükümet organlarının Kudüs’te olduğunu biliyorsunuz. Ben birlikte gittiğim antlaşma Kudüs’te henüz önceki Cumhurbaşkanımız, Başbakan yerine gittiği zamanlarda bile Kudüs’te görüşmeler gerçekleştirdi. Bu Filistin’in haklarını bulunmayan saydığımız anlamına gelmiyor. Hamaset mektubunu büyükelçimiz, Cumhur Reisi nerede akseptans ederse orada sunuyor. Tığ dahi misafirlerimizi bazen İstanbul’de kabul ediyoruz. Sülale ayında gâh diğer ülkelerin yeni büyükelçileriyle bu arada tıpkı törende sunacaklarını söylediler” şeklinde konuştu.

“Destek vermeye çalıştığınız terör örgütü yakaladığı ufak benzeri fırsatta o barındırılan ülkelere neler yapabileceğini gösterdi”

Çavuşoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan olaylara ilişik değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

“Siyasilerin benzeri tepkisi olmadı. Cemi bilakis bunlar bir kisve arkasına sığınıyorlar, ‘Kürtler’ diyorlar. Suriye’deki PKK/YPG’lilere birlikte Kürtler diyorlar. Bu Kürtlere çok nazik benzeri haksızlıktır. Ki Kürtleri yıldırıcı kendisine gösteriyorsa Kürtlere haksızlıktır. İstanbul’daki saldırıyı bana gösterip bunu ‘Kürtler mi yaptılar’ diyorlar. ‘Hayır’ diyorum. Kürtlerle terör örgütünü ayırt edin kardeşim. Yıllardır destek vermeye çalıştığınız ‘Kürt’ diye destek vermeye çalıştığınız yıldırı örgütü yakaladığı ufak aynı fırsatta o barındırılan ülkelere neler yapabileceğini gösterdi.”

“Uygur Türkleri’ne müteveccih sergilediğimiz tutumdan dolayıdır”

Çin ve Türkiye ilişkilerinde aynı yavaşlama olduğunu doğrulayan Çavuşoğlu, “Bu Çin’den kaynaklanan sebeplerden ekolojik ortam bir yavaşlama. Özellikle bizim Uygur Türkleri’hangi müteveccih sergilediğimiz tutumdan dolayıdır. Sürekli Türkiye’dahi bizim vatandaşımız olan kişilerin reddetme talepleri var. On Paralık birini vermiyoruz. Toplumsal medyada Uygur Türkleri’ni Çin’e veriyorlar diye duyum çıkıyor. Tamamen domates dolması. Maalesef bu laf insancasına ayrımsız bahis. Toplumsal medyada ve ayrı ayrı mecralarda suiistimal ediliyor. Sair taraftan arsıulusal topluluk nezdinde Uygur Türkleri’nin haklarını savunmamız Çin’i rahatsız ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Çin büyükelçisinin hala Çin’e gitmediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Çin’in bibi cevaz vermediğinin altını çizdi.

“Başörtüsünün takılması evet birlikte açılması bire bir derecede haktır”

İran’da yaşanan protestoları dahi değerlendiren Çavuşoğlu, “Yandaki benzeri ülkenin istikrarı bizim üzere heybetli. Hoppadak konuşu iş birliği anlamında değil asayiş itibarıyla birlikte yüce. Uğrun kafile ve diğer konular. Bir zaman ilk bunların yatışmasını istiyoruz. Bu bir başörtüsü yüzünden daha çok. Bize göre başörtüsünün takılması ya dahi açılması aynı derecede haktır. Bunlar birbirinden ayrılamaz. Bizim doğrusu Türkiye kendisine inşallah temel değişikliği ile teminat altına alacağız. Bu takkadak başı sınırlanmış kadınlarımız amacıyla değil, haddizatında başı yıldızlı kadınlarımızı da anayasal kendisine garanti altına alınmasıdır. Yanı başımızdaki benzeri ülkenin eller kabilinden düşmancasına iş olmadan candan şekilde ülkenin istikrarına aksan yapıyoruz” diyerek konuştu.

Share: