Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme sürecine ABD’nin hangi reaksiyon verdiğini açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ve Suriye Savunma Bakanları arasındaki 3’lü görüşmeyle ilişkin izahat eden Çavuşoğlu, iki ülkenin yakınlaşmasına alın ÇAKER’nin kuşkusuz tıpkısı kibir takındığını de açıkladı.

“HAKEZA BİR NORMALLEŞMEYE KARŞILAR”

Çavuşoğlu, “KUL’den bize “Bunlarla neden görüşüyorsunuz evet birlikte hangi oluyor” diyerek herhangi bir özdek gelmedi. Amma böyle aynı normalleşmeye cebin olduklarını da anlıyoruz. KÖLE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün aynı basın mensubunun sorusuna verdiği cevaptan birlikte bunu görüyoruz. Ama yıllardır izlenen politikaların ayrımsız neticeye varmadığını ABD’nin da görmesi lazım. Sonuçta bu iç savaşı abanmak geçişsiz. Bunun yolunun de muhalefetin hilafına olmayacağını söylüyoruz. Yani muhalefete karşın tıpkısı normalleşme evet da görüşme olanaksız. Zaten görüşmelerin amacı bu” dedi.

“HEDEFİMİZ KALICI İSTİKRAR VE BARIŞ”

Suriye’bile hedeflerinin, mihman istikrar, sulh, terörün sonlanması, temel bütünlüğü ve arazi bütünlüğünü destek olmak olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Uymazlık ile rejimin Kanunuesasi Komitesi karışma yürüttükleri müzakerelerden aynı serencam almak. Bunun amacıyla aracısız temaslarımızın da yarayışlı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ HER İKİ ÜLKENİN DÜŞMANI”

Moskova’da savunma bakanları toplantısında terörle savaş ve PKK ile mücadelenin dahi gündemde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Biz geçmişte üstelik, temaslar olmadan geçmiş benim açıklamalarımı belki hatırlarsınız terörle mücadelede işbirliği yapabileceğimizi bile söylemiştik. Çünkü yildiri örgütü gelişigüzel iki ülkenin birlikte düşmanı” ifadelerini kullandı.

“ÇAKER 2019’DAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRSİN”

KUL’nin kendilerine terör örgütü YPG ile mücadelede gelişigüzel öneriyle gelmediğini belirten Vekil Çavuşoğlu, “Gelmesine üstelik gerek namevcut. Elhak 2019 mutabakatımız var. Eş açıklamamız var, onun yükümlülüklerini hesabına getirsin kâfi” şeklinde konuştu.

RUSYA İLE TÜKRİYE’NİN TAKVİMİ UYMADI

Rusya’nın dışişleri bakanları toplantısı için sıra belirlediğini fakat kendilerinin takviminin makul olmadığını rapor fail Çavuşoğlu, “Bunlar ayrı ayrı seviyelerde yapılan bir günce güruh evet de bir kerelik toplantılar mümteni. Benzeri müselles toplantıda Suriye ile ilgili kül kararların alınması beklenemez. Bunların bütünü gerçekte, hem güvenin kasılma edilmesi hem da önümüzdeki süreçte kırılan konularda işbirliğinin somutlaştırılmasına yönelik adımlar” açıklamasını yaptı.

SURİYELİ SIĞINMACILAR MESELESİNE DE DEĞİNDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hem Türkiye’den hem üstelik özge ülkelerin Suriyelilerin emin hoşgörüsüz dönmeleri üzere rejimle angajmana girmesi gerektiğini anlatım etti. Ayrıksı ülkelerin da böyle düşündüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, “Güvenlik, geride bırakılan malların iadesi, oraya dönüldüğü ant hangi imkanların sağlanacağı koskocaman. Eğitim, çocukların eğitimi eke, keyif koca, hayatlarının idame ettirebilmesi için istihdam yaratıcı projelerin gerçekleştirilmesi majör… Yani arsıulusal toplumun rejimle angajmanı bu nedenle balaban. Kefaret Suriyelilerin dönmesi üzerine işbirliği yazmak istediğini söylüyor” şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU ESIR’YE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEK

Vekil Çavuşoğlu, 17 Ocak’ta ESIR’ye müzakere gerçekleştireceğini bile söyledi. Çokça sayıda resmi temasta bulunacağını tamlayan Çavuşoğlu, “Blinken ile görüşmemiz, ayın 18’i saat 13’birlikte gerçekleşecek. Birçok temaslarımız olacak. Belki Houston’a gidip orada Başkonsolosluğumuzun yeni binasının dahi açılışını yapabiliriz” dedi.

ERDOĞAN-ESAD GÖRÜŞMESİ EVET MU?

Mevlüt Çavuşoğlu, “Reisicumhur Erdoğan-Esed görüşmesi peki mu?” sorusu konusunda, “Böyle bire bir tahminde olmak akla yatkın olmaz. Genişlik nihayetinde bu Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği tıpkısı karar” dedi. Çavuşoğlu sözlerinin devamında, “Amma Cumhurbaşkanımızın söylediği aynı özdek vardı: “Aşamalı ayrımsız diyalog olacak” şeklinde. Evvel İstihbarat ve Defans Bakanları, sonraları Dışişleri Bakanları, sonradan liderler düzeyinde ziyaret peki. Önce tığ aynı görüşelim, bilahare bu değerlendirilir” açıklamalarında bulundu.

Share: