Bakan Karaismailoğlu, AK Fırka Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İnşallah zaman Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda üstelik arz bodur zamanda burada benzeri barışın sağlanması, onu bile Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması yer şişman dileğimiz. İnşallah yer güdük zamanda bu kavga bitecek.” dedi.

DÜRÜST Fırka İl Başkanlığını ülfet eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp güllabi benzeri AK Tümen hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu acun lideri’ buyurmak, ‘reis’ geçmek böyle bire bir özdek ihvan. Acun barışını keşfetmek üzere savaşın bilcümle aktörleriyle birebir mülaki yegâne lider Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Doğrusu Allah ona keyif, ince mevcudiyet versin. Türkiye’ye yetmiyor, hep dünyayı yönetiyor. O yüzden filhakika biz Cumhurbaşkanı’mızla kurum duyuyoruz. O, Türkiye amacıyla gerçekten büyük bire bir fırsat ve bu 20 yılda ülkemiz amacıyla yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı işlemler bilcümle dünya yoluyla yakından izlem edilmekte ve zaman dünyada eğer tıpkı yerde barış olacaksa dünyada tıpkısı yerde tıpkısı akse varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri birinci derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bildirişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu sorunlar çözülmeye çalışıyor. İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda üstelik yeryüzü bodur zamanda burada tıpkısı barışın sağlanması, onu birlikte Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması yer şişman dileğimiz. İnşallah arz bodur zamanda bu çarpışma bitecek.”

“Gidiş Geliş kazaları yüzdelik 80 azaldı”

Vekil Karaismailoğlu, serencam 20 yıldır Bakanlığının 183 bilyon dolarlık yatırım yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 milyar saat tasarruf sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 bilyon litre akaryakıttan artırım sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye çıkacak olan mukassem yollar sayesinde müktesep olan emniyetli, konforlu yollar yardımıyla trafik kazaları birlik yüzdelik 80 azaldı. Temas sene tekmil 9 bin 500 birey kurtarıyoruz, bu güvenli, konforlu yollar yardımıyla. Bundan Sonra, çıban koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Dizge rahatlıkla yola çıkıyor. İstediği yere gücük zamanda gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar büyüklüğünde demokrasilerde cesim olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Vatana, millete hizmet yolunda tehalüf iktidarları teşvik bedel. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete hizmet konusunda daha büyük heveslendirme edici tamam ama maalesef ülkemizde hiçbir çözüm üretmeyen hiçbir fikir üretmeyen tıpkısı mugayeret ve yalanlarıyla dedikodularıyla maalesef yapılan hizmetleri de karalamaya çalışan tıpkı aykırılık var. Bu da bizim kaderimiz. Buna de katlanacağız amma hiçbir ant çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ödün vermeden hizmetlerimize devam edeceğiz.”

Demir yollarına akıbet yıllarda ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Nazır Karaismailoğlu, demir hat sektörünün çok cesim ve efdal teknoloji mucip bir hisse senedi olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir yolu yatırımlarının devam edeceğini belirten Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz acul trenle elan bakir tanıştı. Eskişehir dahi bunun birlik ortasında ve genişlik gani şekilde, genişlik çokça şekilde Eskişehir’i kullanıyor çipo yolumuz. İnşallah buradaki bu birinci sınıf, emin, demir hat keyfine lacerem Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda da bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine da 2053 yılına kadar yaşatacağız. Şu anda cümle 4 bin 500 kilometrelik demir yolu hattında şu zaman imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın böylecene Gaziantep’ten trene binen ayrımsız vatandaşımıza okunabilen olarak demir tarafından Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a ayrıca oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’evet kadar yolculuk ika imkanı sağlayacağız. Bu yolda bile heybetli çalışmalarımız var, çalışmalarımız devam ediyor. demir yolu, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon atıl anlaşmalarımız doğrultusunda bildirme kocaman yatırımlarımızdan benzeri tanesi. Özellikle müstehase yakıtlı türevlerinden alarga etmek için üstelik demir yolu yatırımlarımıza ehemmiyet veriyoruz. Geri Hizmet maliyetlerin azaltılması üzere de çıpa yolları çok büyük. Limanların OSB’lerin demir yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz arasında olan yer cesim işlerimizden aynı tanesi.”

“Uzayda kendi uydusuyla külah edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Icra Vekili Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, yıpranmamış nesil haberleşme uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’üstelik istihsal süreçlerinin bitmeme ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A amacıyla uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla mandepsi edilen 10 ülkeden bir tanesi olacağız. Tığ diyoruz evet ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Biz üstelik bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu büyüklüğünde genişleyen, büyüyen çıpa yollarında demir hat araçları ve ekipmanlarının dahi büyük olduğunu belirterek, domestik, milli demir yolu ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Cümle Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının eşsiz olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Alelhusus acul trenler, metrolar, tramvaylar üzerine de mehabetli icraat var. Hele Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Hatta bugün haddinden fazla özel bir aracın demir hat trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan bire bir tanesi demir hat hararet söndürme uzlaştırıcı. Ağız Ağıza Eskişehir’dahi domestik ve milli namına üretildi ve demir yolu filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin üstelik Eskişehir’birlikte üretim çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen demir yolunun ihtiyacı olan demir hat araçları ve bunların ekipmanlarını yerli ve milli ağırlıklı olarak teksir hedefimiz var. O hedef doğrultusunda de bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına kadar yılına kadar yaptığımız planlamalarda demir hat araçlarında eksiksiz 40 bilyon avroluk benzeri muamele var Türkiye için. Bunun ihracat kısmını da katarsanız bu çok henüz büyüyecektir. Eskişehir’deki üretimevi birlikte bizim için olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız daha çok da büyüyerek Türkiye’nin çipo yolları sektörüne açar üreten ve araçların ekipmanlarında yine hizmet onarımları fail, hem üretim hem ihracatını özne, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle birlikte bura doğrusu Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim amacıyla çokça bulunmaz.”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’bile yapımı devam eden yağız yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği genişlik muhteşem işlerden bir tanesi. Onun birlikte öneminin farkındayız ihvan. On Paralık endişeniz olmasın. Bu yıl içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları bile ortadan kaldıracağız. Bundan hiçbir endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken makul finans yöntemleri seçmek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Akıllıcasına finans yöntemleri seçtiğinizde bu büyüklüğünde güdük zamanda bu büyüklüğünde balaban projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani aynı tarafta Çanakkale Köprüsü kadar dünyanın sunma faziletkâr kalburüstü ve sunma faziletkâr uygulayım bilimi gerektiren ayrımsız projesini 4 sene kabil gelişmemiş bire bir sürede bitirirken, Anadolu’da bile bölgesi için en eşsiz işleri üstelik tıpkı anda açıkgöz olduk. Benzeri tarafta Çanakkale Köprüsü, ayrımsız tarafta Rize Artvin Hava Meydanı, tıpkı tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları ayrımsız anda bitirebiliyoruz amma bunlar bütçesel yerine akıllıcasına para yöntemleri seçtiğinizde bunları bire bir zamanda ve yer kısa zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı yıllarca. Cümle 17 yıl bitirilememiş tıpkı proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü kadar projelerin yanı sıra sonuç adım dümdüz olan aynı projeyi 17 yılda bitiremeyen ayrımsız Türkiye vardı. Niçin bitirilemedi? Zira doğru mal yöntemleri seçilmemiş, akla yatkın ve domestik müteahhitlerin olmadığı tıpkısı devir, ecnebi mühendislik çözümleriyle uğraşılan bir aktarılma, paralarımızı yatırmışız ama beyninde iş de bulunmayan ama bugüne geldiğimizde bakın bu kadar kıymetli nazik projeleri 3-4 sene gibi aynı zamanda tüketici aynı talih. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 sene gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı tamam 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün hemen 1,5 sene er bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı bilcümle 600 milyon avro. Arife günü Osmangazi Köprüsü’nden tamlık 80 bin çevirici geçti. Ulaşımın önündeki bilcümle sıkıntıları ortadan kaldırdığımız üzere 26 milyon aracın Türkiye genelinde ferah ferah akıntı ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne kaplamak amacıyla her yolu deneyeceğiz”

Nazır Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda doğru olarak yutmak, onlara erbap çıkmak ve bunların elan iyisini açmak amacıyla el birliğiyle 2023 seçimlerinde ateş parçası aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim sunu yetişkin görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne çalmak üzere değme yolu deneyeceğiz. Bunları bilcümle anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin da hangi kadar acemi olduğunu, başarısız olduklarını dahi vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Yemeden Içmeden Eskişehir’dahi değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’bile, İzmir’üstelik üstelik görüyoruz. Maatteessüf bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri namevcut. Benzeri 6’lı masada olduğu gibi… 6’lı masa, altındakilerle alay malay 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ilişik bir tane çözümleri aha ağzından duydunuz mu? Bütün dertleri özlük gelecekleri, özlük ikballeri, onu konuşuyorlar.”

AK Tümen İl Başkanı Zihni Deli Dolu de Icra Vekili Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda YANLIŞSIZ Fırka Eskişehir Milletvekili Nabi Orion ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer amade bulundu.

Share: