Bakan Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep esmer yolunun ana atma törenine katıldı Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Öğür iktidarları süresince 20 yılda 100 almanak envestisman ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kişmiri yolunun esas atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına kilolu katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla bire bir araya gelmekten kurum ve bayram duyduğunu söyledi.

Gelişmiş benzeri medeniyet ve ülkenin arz heybetli göstergesinin erişim zehir ve enfrastrüktür olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları beyninde kayran almaktadır. Hem uluslararası hem de sıkıntılı içi taşımacılık faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı namına hayati tıpkı fonksiyona sahiptir. Efdal kalitede, kıvrak, konforlu ve en son düzeyde emin benzeri hizmet sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, bedel, kararlı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı, kamu vatandaşlarımız amacıyla deli dolu tıpkı kara yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin akıbet 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın her alanda gözle görülür bire bir biçimde beden bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere elan ongun bire bir ati, henüz yaşayan ve iri Türkiye artırmak üzere çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “DÜRÜST Fırka iktidarı boyunca 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın gelişigüzel modunda uluslararası bire bir koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş sefer uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Ağır Odalık Düz Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar kişmiri yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem nöbet uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık. Yağız yollarımızdaki erişim hızını sakıncasız, konforlu arkaç getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Esmer yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırarak 664 kilometreye çıkardık. Karaca yollarımızdaki ulaşımı, hızı sakıncasız, konforlu kuzuluk getirdik. 20 sene evvel kısaca 8 milyon olan açkı sayısı bugün 26 milyona intişar olmasına karşın zaman cemaat olduğumuz bölünmüş el ağı ile gidiş geliş kazası oranları ve can kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve sakıncasız yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak yok, yola devam” sözüyle 2053 yılına kadar kara yolu hedeflerini belirlediklerini tabir ederek, “Önümüzdeki 30 yılda bölünmüş kere uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üstüne, otoyol uzunluğunu de 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık yerine Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak için balaban çaba gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri hesabına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin herhangi bir alanda büyüyen, birbirinden oylumlu projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla çabucak bölgesinde değil küresel planda temel oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Posta medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize bakım vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Gelişigüzel yıl belirlediğimiz posta haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki bölünmüş yol uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i erişim ve bildirişim altyapısıyla daha da gelecek taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün tahminî 4 milyar teklik proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kabil 14 ayrı karaca yolu güzergahı ve projemizde birlikte çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun ağır kayıt trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki esas arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam karışım kaplamalı bölünmüş misil standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla emin, konforlu ve acul muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini art seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede ulaşım hizmeti sağlayıcı otoyol ve devlet yolu arasında ulaşımın daha muvazeneli dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız defa sebebiyle zamandan 68 milyon teklik, akaryakıttan 47 milyon lira doğmak için almanak bütün 115 milyon teklik artırım edeceğiz. Karbon salınımını bile 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden balkı uğurlu olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atık eskimemiş yolun Gaziantep’in, hem güçlükle içi hem bile ev dışı pazarlarına muvasala kabiliyetini arttırarak, bölgedeki ekonomi hacminin büyümesine cesim bir yardım sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ölçülü Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran düz Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta yetişkin merkezler ortada yer aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve anahtar sayısının çabucak artmasıyla ortaya çıkan erişim talepleri kapsamında Nurdağı ile biricik nöbet adına bağlanmış olan kâin yolumuzu mukassem posta haline getireceğiz. Bölgede bati vasıta trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş defa standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, talih genelinde mukassem yolları gelişigüzel güzeşte ahit arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam fail işlerin olduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yersiz gelişigüzel sorunun çözüme kavuşturulduğunu rapor etti.

Gül, yolun temelini atmak için tıpkısı araya geldiklerini aktararak, “Posta inşallah güdük sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkürname ederek yavuz olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Büyükşehir Şehremini Fatma Delice üstelik yapılacak olan bu yolla ilişik çok fazla rica geldiğini belirterek, dünyadaki krize rağmen Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, alay verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, henüz sonraları Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Delimsirek, YANLIŞSIZ Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Şanlı Muhittin Taşdoğan, CHP Saylav İrfan Kaplan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: