BAKAN SOYLU 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldiği toplantıda, 19 Ekim’üstelik Ankara’daki muhtarevinin açılışını yapacaklarını belirterek, Gine 19 Ekim’dahi inşallah 100 muhtarlık binasının temelini atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası sıfır muhtarlık sayımız 39’dur; inşallah bunu bile tıpkısı plan dahilinde yapmış olacağız. Bu alanda akıbet bir etap daha attık. Muhtar bakım binalarının cıvıltı ve doğal gaz, daha doğrusu erke tarifelerinin daha çok mesken statüsünde namına değerlendirilmesi ve daha uygun benzeri şekilde fiyatlandırılması amacıyla Enerji Bakanlığı’mızdan benzeri talepte bulunduk, bunun bile takipçisi olacağız. Tekrar bir yenilik; Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızdan dilek ettik, müze ve ören yerlerine girişlerde köy ve mahalle muhtarlarımız, bundan sonra kocabaşı kimlik kartlarıyla bu yerlere ücretsiz girecekler. Öte yandan muhtarlarımızın, alelhusus karı muhtarlarımızın, bizlerden öncelikli beklentilerinden olan güvenlik kamerası projesinde dahi çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu proje, bütün muhtarlıklarımızı kapsayacak şekilde planlandı. Burada aynı öncelik sırası takip ediyoruz ve kadın muhtarlarımızın kameralarının tamamlanmasını bire bir evleviyet namına belirledik. Kırklareli ilimizde bile 16 karı muhtarımız var, 12’sine asayiş kamerası kurduk, özge 4 muhtarımız şu an üzere icap duymadıkları amacıyla kurulum istemediler. Mekansal Bulunak Pusat Sistemi’nin (MAKS) kocabaşı modüllerini kullanıma açmıştık ve bu modül, deyim yerindeyse dijital alanda elimiz kolumuz oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i, Mekansal Adres Pusat Sistemi’ni aktif olarak kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın cümlesi kullanmaktadır. Buna ‘şüpheli bulunak bildirimi sorgulama’ yöntemini üstelik ekledik diye konuştu.

‘118 BİN METRUK BİNADAN 90 BİNE YAKINI YIKILDI’

Türkiye’dahi uyuşturucuyla mücadele ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti

Bazen bana söylediğim sözler sebebiyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin kullanilmayan çatı belirleme ettik. Bunun 15 bini aut 90 bine yakınını yıktık, izansız kalanını restore ettik, 15 bini dahi şu anda yıkılmayı bekliyor. Yani 118 bin binanın 103 binini metruk çatı olmaktan çıkardık. Tabii kim bunun eksantrik problemleri de var. Ora kimin olduğu mahsus olmayan insanların eksantrik meram amacıyla kullandığı; mahalleyi, çocukları, kadınları herkesi erinçsiz ettiği düzlük olarak bulunuyordu. Şu anda Türkiye’bile uyuşturucudan yatan sayısının ne olduğunu biliyor musunuz 117 bin. 15 Orak Ayı tarihinde bu rakam 35 bindi. Sahada çokça vahim bire bir savaş ortaya koyuyoruz. Bizim bu metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi, tığ değme uyuşturucudan yakaladığımız kişiye bir sormaca yaptırırız. ‘Başladıysan nerede başladın, hangi ile başladın, birçok yaşında başladın, ailen var mı, nerede kullanıyorsun, ki başlattı’ üzere sorularla karşı karşıya kaldığımız problemi çözümünü ortaya koyan tıpkısı süreci değerlendiriyor, politikalarımızı de buna göre yönlendiriyoruz. Esrar kullanıcılarına birlikte sorduğumuz bir soru birlikte ‘Siz neredesiniz, eviniz barkınız var mı’ dediğimizde; bunun yüzdelik 85’ine yakını ana ve babasıyla kalıyor. O zaman bunu kiminle teftiş altına almamız lazım Annesiyle. Onun amacıyla ‘Türkiye’nin rastgele tarafında bildirme dolgunca uyuşturucu polisi annedir’ diye niteleyerek, o çocuğun bununla yüz yüze model kalmadığını tespit edecek, birinci umde namına annesiyle kurduğumuz bu diyalogla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İkinci bulduğumuz son, ‘Sen bunu nerede kullanıyorsun’. Yüzdelik 45’in üzerindeki kısmı, ‘Evde kullanıyorum’ diyor; yüzde 28’i, ‘Ben bunu kullanilmayan binalarda kullanıyorum’ diyor. Eylemek kim tığ buna evde anneyle ulaşacağız.

Bakan Soylu, İkincisi; kullanilmayan binaları dahi yıkarak rehabilite edeceğiz. Bu sayede metruk binayı bulunak adına gösterip muhtarlığa anahtar yapılmanın dahi önüne esbak olduk. Kırklareli’ndeki tescilsiz olup yıkılacak olan kullanilmayan yapı sayısı halen 989’dur. Bu konuda birlikte hepinizin gayretlerini ve ilgilerini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, ‘Sentetik uyuşturucu üzerine ölümler arttı’ dedik ve ‘Hemen çözelim’ dedik. O aktarılma bir alay söyledik, maden satıcısının bacağının kırılması üstüne. Sen misin bu sözü belirten Ömründe biricik annenin bu konudaki feryadını duymayan ve bu uyuşturucudan muzdarip olup bile bunun pençesi altında kıvrananların karşı karşıya kaldığını görmeyip bunun bire bir fantezi hikaye olduğunu görenler, tabii bize sallamaya, esmer çalmaya bitmeme ederler. Hakeza olduğu için düzenlilik güçlerimizle kararlı bire bir iş yapıyoruz. 35 bin olan sayı, etki ile alay malay 117 bine büyüklüğünde çıktı. Ki, nerede duruyorsa engelleme ediyoruz; bu tedbiri almaya de devam edeceğiz diye konuştu.

‘TAHIL KRİZİ YAŞANIRKEN BUĞDAY ÜRETİMİNDE REKORA KOŞUYORUZ’

Bakan Aristokrat, Türkiye Cumhuriyeti’nin diri oran olduğunu dile getirerek, Dünya hububat krizi yaşarken, biz buğday üretiminde rekorlara koşuyoruz. Siz tek farklı düşünmeyin. Ne Amerika Türkiye’nin ayağına gelirdi, Rusya- Ukrayna arasındaki tahıl krizinin çözülmesi için ne Avrupa Türkiye’nin ayağına gelirdi. Eğer tığ yerimizde kuvvetli durmasaydık şayet tığ ateş parçası aynı izzet, faal bir ülke halini korumamış olsaydık eğer yüz yüze kaldığımız saldırılardan belimiz kıvrım olsaydı ayağına gelip ricacı olmaz, talimat vermeyi gerek dahi gözsüz, Türkiye’nin hep imtiyazlarını zat namına kullanır, bu meseleleri halletmek için kendileri gestalt kabul etmek zorunda kalırdı. Bulunmaz Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelmeleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta dünyanın gerekseme duyduğu besin krizine çözüm uzaklaştırmak istemelerinin temel sebebi; Türkiye’nin zinde olmasıdır, ayakları üstünde durmasıdır ve Türkiye’nin zaman bu meseleyi çözecek benzeri kabiliyeti ortaya koyabilmesidir dedi.



Share: