BAKAN SOYLU: 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’da sivil topluluk örgütleri temsilcileriyle yemekte bir araya geldi. Avrupalıların, konuşurken 100 yıllık planlar, nazik planlar yaptığını söylediğini tamlayan Aristokrat, “Seçme meseleyi burnundan kıl aldırmayacak benzeri şekilde yönetmeyi kendisine teknik yerine gören Avrupa amma akil tıpkı şekilde hep sorunlarını doğuya yıkan Avrupa, hangi pandemi meselesinde, ne küresel dünyada, ne üstelik enerji meselesinde burnunun önünü göremeyecek derecede tıpkısı izlem eksikliğinin içine düşmüştür. Globalleşme denilen anlam, 20’nci yüzyılın böylece Amerika’yı dünyada egemen eylemek, Avrupa’yı bile onun vagonu haline getirebilecek aynı anlayışı değerlendirmek için icat edilmiş benzeri kavramdır. 1950’lerden itibaren dünyada ağırbaşlı ekseni doğuya akıllıcasına kaymaktadır. Yoğun ekseni derken; panel ciddi ekseni, silahlı dokunaklı ekseni ve ekonomik ağırbaşlı ekseni doğuya makul ağır sıklet bir şekilde kaymaktadır. Doğunun istihsal mekanizmalarından birisi Çin. Özlük üretimini pandemiden periferi kapattı ve dünyanın birçok durumunda doğal gaz fiyatları Amerika’bile ve Avrupa’da 10 kat arttı. Beş Altı benzeri cirim değil bu. Zira aynı taraftan üretimi semirtmek istiyorlar, bir taraftan da bizden bile alarak, dikkat ederseniz bizim geçen yılki ihracatımızın toplamı 170 milyar dolar civarında, şu anda 250 bilyon dolar civarında olacağını ve az buçuk henüz aşacağını bu sene itibariyle adisyon ediyoruz. Asıl itibariyle bizden dahi servet çekiyorlar” dedi.

‘AVRUPA, AMERİKA KENDİ AJANLARINI TÜRKİYE’YE SOKUYOR’

Bakan Soylu, “Suriyelilerle biz 500 yıl tıpkı millet kendisine beraber olduk” diye, şöyle devam etti:

“Adam kapına mevrut, karşı tarafta kadınlara atak ediyorlar, aylı kadınların karnındaki çocukları öldürüyorlar, yaşlıları öldürüyorlar. Tığ hangi yapmalıydık? Bugün Ukrayna, Avrupa’ya gitti, 5 milyonun üstünde. Avrupa ‘Almıyorum’ mu dedi? Kimse illet sesini çıkarmadı? Ne antlaşma dönecek bunlar zat memleketlerine belli mi? Tek mahsus değil. Ama Avrupa ve Amerika öz ajanlarını Türkiye’ye sokuyor, ‘Bu Suriyeliler buradan gitsin’ diyor. Adamlar elhak kesilmek istemiyorlar ki gitsinler. Ego İdlib’birlikte 75 yaşındaki bir teyzeyi gördüm, dedi ki; ‘Evlat, ego memleketime çalmak istiyorum.’ Ben, ‘Memleketindesin’ dedim. Kişi toprağına benzemek istiyor. Buradakilere soruyoruz gider misin diyerek, ‘Olur gideriz’ diyor. Ama orada ölüme mi gitsin? Bire Bir bölümü rejimin, tıpkısı bölümü DEAŞ’ın, tıpkısı bölümü PKK/PYD’nin elinde. Gayrı tarafa üstelik Amerika mevrut, 12 parça hakikat kurmuş. Yunanistan da nesep kuruyor. Bir tezgah istihzar içerisinde. Bunları görmüyoruz. Bu insanlar nereye gidecekler? Bizim Fırat Kalkanı bölgesi, Zeytin Dalı Harekatı bölgesi, Sulh Pınarı bölgesine gittiler. Cemi 525 bin yaşama oraya gönüllü kendisine geri döndüler. Tığ orada, onların elan rahat tıpkı şekilde olabilmesi üzere, buraya gelmemelerini temin edebilmek üzere orada güvenliği, sağlığı, adaleti, altyapıyı oluşturduk. Özlük meclisleri kuruldu. Onlar paralarını topluyorlar, harcıyorlar, tıpkısı ekonomi oluşturdular. Eskisinden daha gür durumdalar. O bölgeye gidiyorlar ama Şimal Halep bölgesinde varlar. Güney ve Ölçülü Halep bölgesinde yoklar. Çünkü oraya gidince onları per berbat ediyorlar. Ne zaman gidecekler? Almaşık bulabilirsek. İşte o alternatiflere bakıyoruz. Cerablus’ta, Ahali-Bab’birlikte, Resulayn’da, Telabyad’birlikte tahminî 1 milyon kişinin yaşayabileceği uluslararası yardım kuruluşlarından bir proje için bilcümle beraber çalışıyoruz. Bir noktasına büyüklüğünde geldik.”

Nazır Soylu, Suriyelilerin cürüm el işi konusuna değinerek, “Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Elbette zat ülkelerinde döneceklerdir. Amma Türkiye’birlikte hangi büyüklüğünde yanlışlık işliyorlar? İlk dediler ki, ‘Bunlar 3-4 sene sonra o büyüklüğünde çokça cürüm işlerler kim.’ Bunların muhteşem benzeri bölümü Mutekit, doğrusu bizim coğrafyamızın insanı. Tamam, bizim kültürlerimizde belki farklılıklar bahis konusu amma haram, helal sende hangi kadar varsa onda birlikte o kadar var. Bulgu itibariyle cürüm işlemesi, bizde 2.2- 2.3, onlarda ise 1.1- 1.2; yarı yarıya. O dahi aynı kısmı kendi aralarında. Onun için hep bunların kâffesi uydurma” diyerek konuştu.Share: