BAKAN VARANK: KOSGEB’İN TÜVANA İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEĞİ 125 BİN LİRAYA ÇIKTI

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şu ana büyüklüğünde 47 bin işletmeye 4 milyar liraya mail bindi verdik. 63 bin dinç kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çokça evire çevire izansız dönüşler var. İstihdam edilen adam başı sağladığımız bindi miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Zihayat ve kadın istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar bitmeme edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Teşrinisani tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin liralık ödemelerini rica edecekler.” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde planlı İstanbul Fashion Connection (IFCO) Amade Giyim ve Moda Fuarı Küşat Törenine Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank de katıldı. Törende Nazır Varank istişare yaptı. Konuşmanın arkası sıra fuar alanındaki stantları gezdi.

“KİMSE ÇIKIP 2002 ÖNCESİ İYİ DURUMDAYDIK DEMESİN”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin bile dünya ülkelerini etkileyen enflasyondan etkilendiğini belirterek, “Pandemi ve devamında mevrut çarpışma şartları sebebiyle dünya ekonomileri baskı sınavlardan geçti. Erke fiyatlarında yaşanan balaban artışlar bugün enflasyonu kamu acun ülkelerini etkileyen global aynı sav haline getirdi. Türkiye’nin dahi global dalgadan etkilendiği, bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz tam kurumlarımızla büyük tıpkısı ceht içerisinde. Fırsatçılara göz açtırmayacak tedbirlerle bu sorunun üstesinden bilcümle birlikte katılmak amacıyla himmet gösteriyoruz. Kimileri hiç biperva iri müzahrefat söylüyor. 2002 öncesinde bu ülkede çalışanların ve emeklilerin durumunun elan bol olduğunu söylüyorlar. Haddinden Fazla iri tıpkı dolma. Ben bu şehrin çocuğuyum, Mahmutpaşa’üstelik büyüdüm. 2002 yılı öncesinde çalışan gelişigüzel 100 kişiden 53’ü anahtar dışı çalışıyordu. Biz 20 senede arttırma 10 milyon istihdam oluşturduk. Vasıta dışını yüzdelik 50 azalttık. 6,5 milyon zahmetli şu an 13, 5 milyon hayat emekli maaşı alıyor. Kimesne çıkıp ‘2002 öncesinde bol durumdaydık’ demesin” dedi.

“VİZYON FARKINI ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM”Varank, MERHEM Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın geçmişteki sözlerine ilişkin “Bakıyoruz esasen politika yapanlar ve iktisat bakanlığı yapanlar var. Bir Zamanlar Ulu Babacan sizleri toplayıp ne diyordu? ‘Bırakın kardeşim oluşum sektöründen çıkmanız lazım, bu işlemler daha çok bitecek’ diye niteleyerek sizlerle derinti yapmıyor muydu? Ama biz bunlara kulak vermedik. Geçtiğimiz aylarda ne oldu? Bizim buraya nida ettiğimiz misafirlerin nezdinde Bakırköy Belediyesi zabıtalarıyla fuarı bastı. Bu zihniyetle ticaret yapılabilir mi? Kim ekonominin önünü açıyor? Sağgörü farkını bizim ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

“ÖNCE HAVALİMANI YAPACAKSIN BILAHARE UÇAK İNECEK”CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun mukaddema Sabiha Gökçen Havalimanına ilgili sözlerini eleştiren Nazır Varank, “Ego bu toplantıya geç kaldım, defo diliyorum. Ankara’dan uçağa bindim, Sabiha Gökçen Havalimanı’na indim, bizden önceki 7 tayyare sıra bekliyordu. Sabiha Gökçen Hava Meydanı yapılırken Sayın Kılıçdaroğlu hangi diyordu biliyor musunuz? ‘Tayyare inmeyen yere havalimanı yapıyorlar’ diyordu. Elhak geçmiş havalimanını yapacaksın sonradan uçak inecek. Uçak inmeden havalimanı yapılmaz. Seziş farkını anlamanız üzere söylüyorum. Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı 40 milyon bulaşıcı ağırlamaya başladı. Bize ne diyorlar? ‘Siz yatırımları taşa toprağa betona yaptınız’ diyorlar. Yararlı. Tığ yatırımları yıllardır ihmal edilen altyapılar amacıyla yaptık. Biz Marmarayı, Avrasya Tünelini, Çetince Melik Muhik Köprüsü’nü inşa ettik. Haydi Düşünelim bu üç envestisman kapansa İstanbul’da yaşayabilir misiniz? Yaşayamazsınız. Tecim yapabilir misiniz? Yapamazsınız” dedi.

“100 BİN LİRADAN 125 BİN LİRAYA ÇIKARDIK”

Mutedil Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Terviç İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile gençlerin istihdama heveslendirme edilmesi gerektiğini tamlayan Icra Vekili Varank, “Şu asıl kadar 47 bin işletmeye 4 bilyon liraya mail bindi verdik. 63 bin tendürüst kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çok adamakıllı kavrayışsız dönüşler var. İstihdam edilen adam başına sağladığımız bindi miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Canlı ve kadın istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Kasım tarihine büyüklüğünde KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin lira ödemelerini dilek edecekler. Burada hele siftinlik ev işletmeler bu destekten yararlanabilirler. 3 yıldır işi olmayan, darülfünun mezunu, patika lisesi gençlerimizi istihdam ettiğinizde tığ size 125 bin teklik faizsiz yüreklilik veriyoruz. Yani tığ size bedava servet vermiş oluyoruz istihdam oluşsun diyerek” şeklinde konuştu.Share: