Bakan Varank’ın onayladığı projeyle istihdama yardım verilecek

Karabük Çipo ve Polat Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR), “Dijital Tabanlı Mesleki Eğitim Bilimi Projesi” ile 648 kursiyerin istihdama kazandırılması hedefleniyor.

Şirket Yönetim Kurulu marifetiyle yapılan açıklamada, Türk sanayisinin önceki ve öncü kuruluşu KARDEMİ’in, 85 yıldır sürdürdüğü polat üretim serüvenine, çevrim geçtikçe yıpranmamış mihenk taşları eklemeye bitmeme ettiği belirtildi. Şirketin ve KARDEMİR Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü ve projelendirdiği, “Dijital Tabanlı Mesleksel Yetişek Projesi”nin Bartın’da planlı temsili uyuşma imza töreni ile gelişigüzel onaylandığı aktarılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte meydan aldığı törende, Umumi Müdürümüz Necdet Utkanlar bile şirketimizi temsilen imza törenine katıldı. Içtimai Gelişmeyi Terviç Programı’nda (SOGEP) saha düzlük projemiz, 648 kursiyerin mesleki ehliyet alanında gelişim sağlaması ve istihdama kazandırılmasını hedeflemektedir. 15 ile 34 gözyaşı arası çalışmayan istihdama amade nüfusu havi ‘Sayısal Tabanlı Mesleki Yetişek Proje’mizde kursiyerler, üretimevi sahamızda kayran alan Eğitim Bilimi ve Hars Merkezi’mizde hazırlanan sayısal yatırımı eksiksiz dersliklerde eğitim alacaklardır. Proje dahilinde, 144 saat kaynakçılık, 136 saat haddecilik, 160 saat vinç operatörlüğü, 24 saat iş sağlığı ve güvenliği ve 40 saat robotik kodlama eğitimi verilmesi planlanmıştır” denildi.

KARDEMİR Teknoloji, Yetişek ve Ekin Vakfı ile Karabük Üniversitesi tarafından ortak yürütülecek projenin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu ile dahi gelişim birliğini kapsadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Projemizin hazırlanmasında emeği olan eksiksiz çalışanlarımıza ve proje paydaşlarımıza, projemizi onaylayarak desteklerini gösteren Türkiye Cumhuriyeti Uran Bakanı Mustafa Varank’a ve BAKKA yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız. Şirketimiz KARDEMİR A.Ş istihsal alanında göstermiş olduğu yeniliklere ve başarılara bu kök projeleri bile ekleyerek, Türk sanayisinin lokomotif şirketi olmaya bitmeme edecektir.” – KARABÜK

Share: