Bal ormanlarıyla bitey zenginleşen Karacadağ’da bin titrem bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında vadi alan Karacadağ bölgesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen bitey sebebiyle bu yıl bin ton bal elde edildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında düzenlenen “Bal Ormanları Eylem Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı rastgele güzeşte sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Toprak Müdürlüğü bu doğrultuda baskı alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’bile bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri de meralarıyla aşağılık ve kocabaş efsanevi yetiştiricileri için şişman aynı öneme erbap, muhtelif nebat örtüsüyle üstelik bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün henüz de zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti örümcek vatandaşların gelirinin artırılması amacıyla bu bölgedeki bal ormanı sayısı dahi 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana nektar haiz kestirmece 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu sene getirilen kovan sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu taşıyan milyarlarca arının faydalandığı bölgede akıbet sağım yapıldı. Bölgeden bağırsak ve aut muamele için bin ton bal gerçekleştirme edildi.

Şanlıurfa Orman Kesim Müdürü Zeki Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin otlak alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, nebat örtüsünün zenginliğiyle da arıcılık faaliyeti açısından mefret benzeri vadi olduğunu söyledi.

Bu sene oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını rapor fail Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun nektar taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, hele badem ve salkım ağacı türü fidanlar. Bal otu tohumlarını da araziye serpme ağ ve ekme suretiyle arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu yıl yaklaşık 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kovan sayısını önce etapta 200 bine yükseltmek amacıyla icraat yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında meydan alan yolların tamamında iş yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu tabir etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu alan farklı otsu bitkiler ve bizim üstelik diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle çokça henüz zengin aynı floraya eş oldu. Dolayısıyla burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’birlikte en bol ballarla yarışacak kapasiteye topluluk. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye öncelemek zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu toprak amacıyla haddinden fazla koca olduğunu söyledi.

Kurum namına üzerlerine sakıt görevi namına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı özne üreticilere artımlı ayrımsız sezon geçirmelerini kâm ederek, hedeflerinin elan kaliteli hizmetle arıcıların henüz bahtiyar bire bir şekilde bu alandan ayrılmasını keşfetmek olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı rastgele yerde”

Şanlıurfa Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kayaç birlikte Karacadağ bölgesinin varlıklı bitki örtüsü yardımıyla hem bölgedeki hem dahi Türkiye’nin ayrımlı yerlerindeki arıcılar tarafından yeğleme edildiğini belirtti.

Türk Azık Kodeksi Bal Tebliğine göre balda prolin miktarının yeryüzü birkaç 300 miligram/kilogram olması gerektiğine işaret fail Kaya, “Karacadağ balının namı gelişigüzel yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu derece yağış ve yağışsızlık durumuna göre bin 100’e kadar çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kaya, “Bu sene yerleşen 100 bin kovandan yaklaşık bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp çöz ve aut piyasaya göndereceğiz.” diye konuştu.

“Bal verimi kıvançlı edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden gelen üretici İnce Süer, baba mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin peşi sıra serencam sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar amacıyla haddinden fazla mübarek olduğunu, birinci sınıf bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada zaman bekinmek amacıyla, son sağımı yapıyoruz. Bal veriminde kıvançlı edici bire bir durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’da geliyor, 15 Temmuz’a büyüklüğünde kalıyoruz. Bu yıl bölgenin bitey zengin olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin rustik Karınca Mahalle Muhtarı Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına kâr sağladığını belirtti.Share: