Balını ‘taştan’ çıkarıyor

Balını ‘taştan’ çıkarıyor

TUNCELİ – Tunceli’dahi kıpırdak Şanlı Çeri Aykurt isimli vatandaş, mahdum veren arıların kaya ve ağaç oyuklarına yaptığı örgensel balı topluyor. Bunu seçme sene eğlenceli adına eden Aykurt, o anların videolarını bile cep telefonuyla çekmeyi ihmal etmiyor. Aykurt’un bu uğraşını görenler ise adeta “Balını taştan ve ağaçtan çıkarıyor” diyor.

Tunceli’nin Pülümür ilçesine merbut Süleymanuşağı köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 48 yaşındaki Şanlı Er Aykurt, bu uğraşlarının yanı sıra 40 kovandan oluşan pespaye çaplı arıcılık faaliyetiyle üstelik çalışır oluyor. Aykurt, bahar mevsimiyle alay malay oğul veren arıların kayaç ve ongun oyuklarında yaptıkları tamamen örgensel balı özenle çıkarıyor. Bunu seçme sene tınlamalı şekilde yapan Aykurt, çıkardığı balın tıpkı kısmını ailesi üzere ayırırken tıpkı kısmını de köylülerine veriyor. Aykurt, kayaç ve ongun oyuklarından bal emisyon görüntülerini çekmeyi üstelik boşlama etmiyor.

Mayıs sonu ve Haziran başı gibi oğul veren arıların gelip kayaç boşluklarına girdiğini belirten Ali Leşker Aykurt, “Ben da ağustos böylece ve eylül ayında gelip bu balı alıyorum. On Paralık adam eli değmiyor. Ağız Ağıza uzvi bal. Taş balını bu taşlardan çıkarıyorum” dedi.

Kayaların beraberinde ağaç oyuklarında arıların yaptığı balı tınlamalı adına çıkardığını nâkil Aykurt, “Mahdum veren arılar ağaçların kovuklarına giriyor ve burada bal yapıyorlar. Mayıs, haziran beyninde gelip bu oyuklara giriyorlar. Ben de ağustos sonu ve ilkgüz ayının 15 ile 20’si ortada gelip balı alıyorum. Arıları verimsiz etmiyoruz. Onları alıp kovana dolduruyoruz. Ağaçlara kötülük vermeden boşluklarından balı çıkarıyoruz. Kutulara koyuyoruz. Bunları yaparken da videolarını çekiyorum” diye konuştu.

Share: