Baran İstanbul’u köle aldı! İşte mikro geneli hava raporu raporu

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğu su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Rum, Şark Akdeniz, Şarki Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yıldız, iç ve günindi kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında, şarki bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Marmara, Şimal Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara cebin (larp yeğin, taşma, yıldırım, yağmur anında akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şark Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve şarki çevrelerinin bora ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Eskişehir aut kesim genelinin espaslı bora ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, nahiye genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, mıntıka genelinin fasılalı sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın şarki ilçelerinde evcil yerine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.Share: