Basın, içtimai medya ve internet haberciliğine ilgili aranjman TBMM Genel Kurulunda

TBMM Umumi Kurulunda, “dezenformasyonla savaş düzenlemesi” olarak bilinen Matbuat Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kâffesi üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin hacısı hocası üzerinde küçümseme düz İYİ Parti Takım Başkanvekili Dursun Akreditasyon Dervişoğlu, düzenlemeyle esas niyetin, muhalif paylaşımların önüne bırakmak olduğunu istikbal sürdü.

Dezenformasyona alın savaş söylemi üzerinden geçmiş önceki meşrulaştırmaya, demin ise kanunlaştırılmaya çalışılan kanun teklifinin ana hedefinin “doğru formasyon” olduğunu öne süren Dervişoğlu, yasa teklifini, “atanmış yönetsel kurumları yargıya galiba yetkilerle teçhiz, geleneksel iletişim araçları araçlarındaki sıkı denetim ve baskıyı dijital mecralara nakil, elinin körü ve abstre ifadeler üzerinden kanunlara göre başı yerde belirlemek üzere değil suçluya bakarak yasa etme girişimi” yerine tanımladı.

Dervişoğlu, yasa teklifiyle basın ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılacağını, yargıya ilgilendiren görev ve yetkilerin bürokrasiye devredileceğini sav etti.

“İhanet odaklarını bir bir afişe edeceğiz”

MHP İstanbul Mebus Feti Nasip, düzenlemeyle “özgürlüklerin kısıtlanacağı”, “basına sıkı denetim getirileceği”, “seçimlerin yapılmasının dahi tehlikeye gireceğinin” iddia edildiğini söyledi.

Emperyalizmin nesir ettiği içtimai iletişim araçları ahlakını savunanları gördüklerini belirten Baht, “Ülkemize cebin düzenlenen takanak operasyonlarının, milletimize alın kurgulanan kumpasların iş birlikçilerini gördük. Global güçlerden siyasetimize engelleme irade edenleri, musanna gazetelerle seçkin ay yüz binlerce lirayı hortumlarken mesai, hürriyet sloganı atanları, iktidara karşı ürün boşaltmak amacıyla yetersiz dışından fonlanan medya kuruluşlarını gördük. Değme iddiası çevrim batmadan çöpe atılan politikacıları dahi gördük.” ifadelerini kullandı.

Birçok hususiyet kuralının esasen bir aktöre kuralı olduğunu dile getiren Nasip, “Bu iklime yabancı olanların düşünerek çölleşmiş dünyalarını kovayla akarsu taşıyarak yeşertemeyeceğimizi dahi biliyoruz. İhanet odaklarını hepyek afişe edeceğiz ve adaleti yeryüzüne bilge kılacağız.” diyerek konuştu.

HDP Van Milletvekili Muaheze Anne, yasa teklifi ile toplumsal medyanın meram alındığını, iktidarın politikalarına itiraz eden herkesin “düşmanlaştırıldığını” savundu.

CHP İzmir Saylav Tuncay Özkan, “Tıpkı yabansı yaratıyorsunuz, içine ‘gazeteci’ diyerek benzeri canavar koyuyorsunuz. Bu canavar değil amma o dalavereli sizi yutar, bunu yapmayın.” dedi.

Gazetecinin rastgele partiye karşı sorumlu olmadığını, halkına ve gerçeğe cebin sorumlu olduğunu kaydeden Özkan, “Bana on paralık kimesne devletin oligarşiyle ayakta tutulacağını anlatamaz. Bu yasanın tıpkısı alay olduğuna tanımak istiyorum. Hürriyet, sadece benim sorunum değil hepimizin sorunu. Bizden geriye yalnızca ürkmek kalacak. Tırsmak, yaşamdan elan teferruatlı süren aynı molekül.” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, YANLIŞSIZ Öğür’nin, bu yasa teklifiyle despotizm rejimi dönemlerini aratacak bire bir döneme girildiğini tescil ettiğini savundu.

Düzenlemeyi, “muhalefeti ve basını kalın altına alma, susturma yasası” namına nitelendiren Adıgüzel, “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” adı verilen yasa teklifinde, dezenformasyonun tanımının düz almadığını söyledi.

“Basit işlenecek tıpkısı yanlışlık değil”

YANLIŞSIZ Fırka Kahramanmaraş Saylav Ahmet Özdemir, dijital mecralara yönelik uluslararası örnekleri dahi inceleyerek toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak mufassal tıpkı yasa teklifi hazırlamaya çalıştıklarını belirtti.

Tıpkısı basın mensubunun, düzenlemenin “halkı kandırıcı bilgiyi aşikâre yayma” suçunu içeren 29. maddesinin konusu olamayacağını rapor eden Özdemir, Türkiye’bile bilim eden bir matbuat mensubunun, bilerek ve atlaya zıplaya hile bilim yapması yerinde itibarının uymazlık göreceğini söyledi.

Özdemir, “Beceri kendisine bir basın mensubunun, bu suçun muhatabı olması kabil değil. Muhalefetin söylediği üzere bu yanlışlık rastgele şekilde kolaylık işlenecek bir suç değil, haddinden fazla imansız kuralları var. Uymazlık, düzenlemeye yalnızca itiraz ediyor, bire bir teklifi bulunmayan. ‘Sosyal medyama dokunma’, ‘özgür basın susturulamaz’ evire çevire amma havai söylemler. Toplumun beklentilerini karşılayan, ongun tıpkı içtimai iletişim araçları düzenlemesi yaptığımıza inanıyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

Share: