Başkan Soyer: “Çetin Birliği Yaparsak, Dertlere Çıkar Yol Oluruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, zelzele felaketinin vurduğu 10 ilin sivil cemiyet kuruluşları ve hemşeri derneklerinin temsilcileriyle bire bir araya geldi. Kıyamet bölgesinde yapılması gereken çalışmalara müteveccih toplantıda konuşan Başbuğ Soyer, “İşimiz print amma biz henüz evvel yaşadık, gördük. Türkiye’da bunu bizden daha ongun yapacak kimesne yok. Bunu başarırız. Birbirimize inanıp güveneceğiz. Tek kuşkunuz olmasın en iyisini yapacağız. Kâfi ki oradaki insanlarımıza ayrımsız zaman önce yer bereketli hizmeti götürebilelim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, sarsıntı felaketiyle sarsılan kentlerin sivil topluluk kuruluşları ve hemşeri dernekleri ile tıpkı araya geldi. Sedir Salonu’ndaki toplantıda, facia bölgesine yapılacak icraat değerlendirildi. Başbuğ Bronz Soyer, sivil toplum örgütlerinin evgin ihtiyaçlar ve yapılması gerekenlerle ilgilendiren önerilerini dinledi. Toplantıda apotr aile, depremzedelere gelişim verilmesi, psikolojik destek kadar konular ön plana artık.

“HADDINDEN FAZLA AĞIR BİR TABLO VAR”

Kıran bölgesinde çok ağır bire bir tabela olduğunu rapor fail Komutan Tunç Soyer, kriz arama istirdat çalışmalarında geç kalındığını vurguladı. Başbuğ Soyer, “Bunu itham etmek için söylemiyorum. Bu gerçeğin tespiti. 1999 yılında yaşadığımız Taşmak depreminde devletin hızını görüyoruz. Çeri geçmiş anda coşkunluk bölgesine girdi. İzmir depreminde ilk 4. dakikada İzmir Büyükşehir ekipleri enkazda çalışmaya başlamıştı” dedi.

4 İLDE KOORDİNASYON MERKEZİ

Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta koordinasyon merkezi kuracaklarını belirten Komutan Soyer, “Kentimize zahir eş çıkıyorsak zelzele bölgesine üstelik o büyüklüğünde sahip çıkacağız. Hatay Belediyesi depremden kontekst çöktü ve bakım üretemiyor. Bölgedeki çalışmaları AFAD mı yapacak? Onların bu konuda ustalık ekipleri, malzemesi yok. AFAD tıpkı bina ama şeş yersiz. Onu tığ dolduracağız. Bu merkezler oldukça büyükşehir belediyesi kabil çalışacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bin personelini göndereceğiz. Kurumsal yetenek içerisinde hangi varsa orada konumlandıracağız. Antrparantez halkın afiyet hizmetlerine ulaşmasında çokça çetin sıkıntılar var, Bölgede dört noktada Eşrefpaşa Hastanesi’nin küçük tıpkısı modeli olan sağlık birimleri kuracağız” dedi.

YARDIMLAR YEGÂNE MERKEZDEN GÖNDERİLMELİ

Yapılan yardımların akıllıcasına adreslere gitmediğini sık sık hatırlatan Komutan Soyer, yardım toplayıp bölgeye gönderen sivil topluluk örgütlerine kocaman uyarılarda bulundu. Soyer, “Sizden talebimiz hiç kimesne buradan yardım tırı, kurgu çıkarmasın. Siz bize oradaki ihtiyacı belirleyin. Akıllıca ihtiyacı tayin etmek bizim üzere majör. Bunu üstelik alim sizsiniz. Sizin oradaki tanıdıklarınız bunu agâh. Yegâne merkezden yardımlar çıkmalı. İhtiyaçları belirleyin” diye niteleyerek konuştu.

YARDIMLARI YERİNE ULAŞTIRALIM

Yardımların adına ulaşmasının çok muhteşem olduğuna değinen Komutan Soyer, “Hep mesele o bir tek giden battaniyenin ona gerekseme duyan kişiye ulaşmasında. O aynı yegâne battaniye oldukça gerekseme duyana ulaşmıyorsa; göndermeyeceğiz. Bölgede koordinasyonu sağlayacak olan tek kent İzmir. Henüz kimesne hakeza benzeri tılsım üretmedi. Kaynağın dağılmasına, tutumsuzluk olmasına müsaade vermeyelim” diye konuştu.

“İŞİMİZ EL AMA BİZ HENÜZ ÖNCEKI YAŞADIK, GÖRDÜK”

İzmir depreminde olduğu kabilinden yeniden “Tıpkı Icar Aynı Yuva” kampanyasını başlattıklarını anımsatan Soyer, “Bu uygulamayı bilcümle Türkiye’de başlattık. Türkiye’nin değme yerinde depremzedeler istedikleri kentten familya kiralayacak. Bedelini birlikte biz buradan ödeyeceğiz. Aheste birliği yaparsak, dertlere derman oluruz. Yoksa verdiğimiz emeğin, faydası gayrimümkün. Bu gelişim birliğini hararetli tutarsak, emekler boşa gitmeyecek. O ahit başımızı yastığa koyduğumuzda, işimizi yapmış olmanın huzuru ile yatabiliriz. Yoksa yasak. İnsan içtiği sudan utanıyor. İşimiz yumruk ama tığ daha ilk yaşadık, gördük. Türkiye’dahi bunu bizden elan dolgunca yapacak kimse bulunmayan. Bunu başarırız. Genişlik iyisini yapacağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Burada yatıp kalkacağız. Reçete üretmeye çalışacağız. Birbirimize inanıp güveneceğiz. Destek vereceğiz. Kâfi ki oradaki insanlarımıza bire bir an önceki en dolgunca hizmeti götürebilelim” ifadelerini kullandı.

Share: