Başkan Soyer Sivil Topluluk Kuruluşlarına Seslendi: “Bize El Verin, Gücünüzü Bize Katın”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, deprem felaketinin ardından kentteki sivil sosyete kuruluşlarının temsilcilerini benzeri araya getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin yer sarsıntısı bölgesinde oluşturacağı eş güdüm merkezleri için sargı veren Başkan Soyer, “İzmir’in balaban bir enerjisi var. Bunun verimsiz olmasını istemiyoruz. Hep gayretimiz buna yönelik. Bize ahali verin, gücünüzle bize katılın” dedi.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, depremin vurduğu 10 ilin sivil sosyete kuruluşları ve memleketli derneklerinin arkası sıra kentte hareketlilik gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ayrımsız araya geldi. Kültürpark’taki Divan Salonu’nda düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Sulh Karcı, Umumi Kâtip Yardımcıları Ertuğrul Tuğgeneral, Özgür Saz Şairi Yılmaz, DİSK Iye Mıntıka Temsilcisi Memiş Soluk, KESK İzmir İl Temsilcisi Mustafa Büzük, Site Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, şehremaneti bürokratları, haddinden fazla sayıda sivil sosyete kuruluşu üyesi katıldı. Başkan Tunç Soyer, sivil toplum örgütlerine Büyükşehir Belediyesi’nin hareket bölgesinde oluşturacağı kullanılmamış oluşumdan bahsetti. Sivil sosyete kuruluşları temsilcilerinin önerilerini kulaktan yapılması gerekenlerle ilişkin notlar aldı.

KOORDİNASYONSUZLUK SEBEBİYLE SAHADA OLACAĞIZ

Yer Sarsıntısı bölgesinde yaşanan koordinasyonsuzluktan bahseden Komutan Bronz Soyer, “Hep bire bir şeyler yapmaya çalışıyor. Yardımlar gidiyor, istirdat çalışmaları yapılıyor. Bu maslahat bir iki günce bire bir maslahat değil. Önümüzde etraflı tıpkısı sefer var. İzmir yerine biz belirlediğimiz 4 noktada töz kurmaya karar verdik. Şöyle düşünebilirsiniz İzmir Büyükşehir Belediyesi burada ne yapıyorsa belirlenen noktalarda da onu yapacak. Hatay, Adıyaman, Maraş ve Osmaniye’ye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerini taşıyacağız. İZSU, Haber İşleri, Eşrefpaşa Hastanesi burada hangi yapıyorsa 4 şehirde de onu yapacak. Vatandaşlarımızın öncelikli ihtiyaçlarını durumunda tayin ederek aceleci bire bir şekilde yerinde çözeceğiz” dedi.

KOORDİNASYONA İHTİYAÇ VAR

Yaklaşık 500 uray personelinin hareket bölgesinde görev yaptığını dile getiren Başbuğ Tunç Soyer, “Gelişmemiş müddet zarfında yer sarsıntısı bölgelerinde fariza yapan personel sayısı bine çıkacak. Biz kimsenin görevini yapmaya hevesli değiliz. Biz bir tane battaniye gidecekse ihtiyacı olana gitsin istiyoruz. Bunu ancak biz yapabiliriz. Tığ İzmir depreminden ibret çıkardık. Oradaki koordinasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi yapabilir. Karşıt halde materyal, hüsnüniyet, enerji her özdek batkı oluyor” dedi.

DEPREM BÖLGESİNE ARZ AKLA YATKIN, SUNMA İYİ, BILDIRME MAHIYET HİZMETİ VERMEYE TALİBİZ

Tüm sivil topluluk kuruluşlarına güçlerini tevhit çağrısında kâin İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Elkızı gücümüzü birleştirelim. İzmir depremi muammer benzeri site.  Güçlerimizi birleştirmeye ihtiyacımız var. 81 vilayetten biriyiz amma zelzele bölgesine arz doğru, yeryüzü ongun, sunma töz hizmeti vermeye talibiz. Hangi devletin rolünü üstlenmeyi istiyoruz. Hangi dahi bizim devletle alıp veremediğimiz var. İzmir’in iri ayrımsız enerjisi var bunun boş olmasını istemiyoruz. Hep gayretimiz buna müteveccih. Sizlerden alay malay çalışmayı dilek ediyoruz. Bu bina altında buluşup hizmet hazfetmek istiyoruz. Geç kaldık. Eş Güdümlü olamadık. Bu saklanabilecek bir husus değil. Ben İzmir’in belediye başkanı olarak bu koordineyi sağlamaktan kendini sorumlu hissediyorum. Kimesne egolarıyla akıntı etmesin. Buradaki herkesin yaptığı hareket çokça eşsiz ama Büyükşehir çatısı altında birleşmesi icap” dedi.

KAMPANYALARIMIZ BITMEME EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin format üssü Kahramanmaraş olan zelzele sonrasında başlattığı destek çalışmalarının artarak bitmeme ettiğini birlikte hatırlatan Başbuğ Tunç Soyer, “Aynı Kira Bir Yuva ve Rüya Hareketi kampanyamız sürüyor. Şartsız dürü da alıyoruz. Zelzele bölgesine hakikat ayırmak üzere elimizden mevrut yapacağız” dedi.

ENKAZ ALTINDA KALANLAR ‘DIŞARIDA KİMSE VAR MI?’ DİYOR

Hükümet ve belediyelerin alay malay hareket yazar oradaki insanlara havari olması gerektiğini belirten İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doğru Özkan, “Önceliğimiz insanlar. İnsanlar ölüyor. 1999 Gölcük depreminde dışarıdan ‘İçeride kimse var mı? Sesimi duyan var mı?’ diye niteleyerek bağırıyorlar. Şimdi ise ‘Dışarıda kimesne var mı?’ diye niteleyerek yardım çağrıları alıyoruz. Yetkililerin ellerini vicdanına koyup cereyan etmelerini diliyorum. Tığ üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

DESTEKLER MAKUL YERE AKTARILSIN

Başbuğ Soyer’in oradaki yapacağı faaliyetleri desteklediğini tamlayan Cevdet İnci Yetişek Vakfı Umumi Müdürü Elif Türkmen Elbirler “O bölgede hayatı devam yol açmak için yapacağınız stratejiye zat adıma haddinden fazla sevindim. İzmir’de dahi bizi yönlendirin. Bire Bir liderliğe gerekseme var inatçı halde dağılıyoruz” diyerek konuştu.

İZMİR HADDINDEN FAZLA DUYARLI HEM DE ORGANİZE

Sağlıkta Nitelik Derneği Genel Sekreteri Zeliha Ünal da, “Bodur açıklık koşmuyoruz ayrıntılı küşayiş koşuyoruz. İzmir’bile sivil sosyete tıpkı eksantrik hem haddinden fazla duygun hem dahi organize. Kurumsal yeteneklerimizi biliyoruz. Platformlarında işin içerisine girmesi lüzum” dedi.

İZMİR DEPREMİ’NDE BAŞKAN SOYER’E ÇOK YAKARIŞ ETTİM

İzmir Depremini hayat dolu İzmir Eş Kuruluşları Üyesi Yeşim Tercan, “Avukatım ve aynı zamanda 2020 depremzedesiyim. AFAD 13 bin teklik destek sağladı. Depremzedelerin yardımlardan yararlanabilmesi üzere ayrımsız sürü prosedür varmış. Avukat olmama rağmen o şokla bizler husus konu gitmek zorunda kaldık. Daha sonradan AFAD sunulan 13 bin liramızın iadesini istedi. Ego çok yakariş ettim size, aldırmaz şartsız paramızı yatırdınız. Ofisimizin yıkıldığınızı biliyordunuz çünkü. Yeryüzü haddinden fazla ihtiyacımız olan akçe paraydı. Site dışından ati vatandaşlarımız başlık bap dolaşmasınlar. Seçme aileye bir danışman gerek. Hizmetlerin ayaklarına gitmesi ister. Neyi bittabi yapacağımızı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR OLARAK BAŞARI HİKAYESİ YAZABİLİRİZ

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi Başkanı Nazlı Kayı de “Kent olarak başarı hikayesi yazabiliriz. Tümce ve sürdürülebilirlik çok mehabetli” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: “SAĞLIK PERSONELİ VE EKİPMAN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ana ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi eğer bize ulaşım ve barınmada destek olursa hem hekim hem bile havari afiyet personelini görevlendirme imkanımız olur. Bu ayrıntılı bir maraton her yönüyle sizlere bindi olmaya hazırız. İş gücünü ve keyif malzemeleri her yönüyle yapmaya hazırız” dedi.

KOORDİNASYONA İHTİYACIMIZ VARDI

Deprem anından beri zahirî bir tane şeyin kimsenin durumu yönetemediği iri ayrımsız koordinasyonsuzluğun hakim olduğunu söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı “Depremin ilk gününden beri Başkanım Tunç Soyer ile alay malay kampanyamızı yürütüyoruz. Bu örgütlülük için geç kalınmamalı. Bin tane arkadaşımız operatör, sağlıkçı muhtelif görevlerdeki personelimiz fahri harıldamak üzere seferber oldu. Listeler hazır. Hepsini belirlenen haftalık, mahiye mücahede ile zelzele bölgesine yollamaya hazırız. Bu koordinasyona amiyane ihtiyacımız vardı” şeklinde konuştu.

Share: