BDDK’den bankaların olası kar tevzi taleplerine yönelik değerlendirme Açıklaması

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların beklenen kar tevzi taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve ilkin resülmal sürücü belgesi oranı olmak amacıyla hususi durumları dikkate alarak değerlendirilebileceğini bildirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye bakarak, BDDK, bankaların geçen sene elde ettiği karlar ile 2022 öncesi dağıtım konusu yapılmayan kar ve yedeklerinin dağıtımına ilgili bünye birliklerine benzeri yazı iletti.

Yazıda, bankaların kar tevzi talepleriyle ilişkin tıpkısı kıymetlendirme yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Değerlendirmeler neticesinde, acun genelinde sürmekte olan iktisadi dingildeklik ve sakinlik beklentileri dikkate alındığında bankaların özkaynak yapılarının hayat dolu tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede hissedarlara 2022’de elde edilen karlar ile 2022 öncesi elde edilmekle alay malay dağıtım konusu yapılmayarak özkaynaklar altında tutulan kar ve yedeklerin nakit çıkışına sebep olacak şekilde kar dağıtımına laf edilmemesinin hayır olacağı; amma velakin muhtemel kar dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve ilkin resülmal uzluk oranı olmak amacıyla bankaların hususi durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.”

Share: