Belarus bile savaşa dahil oluyor! Lukaşenko ile Putin kuma tıpkı bölgesel askeri birlik oluşturulması üzerine anlaşma sağladı

Ukrayna ile Rusya Savaşı sekizinci ayında yeniden şiddetlendi. Kırım Köprüsü’nün patlatılmasının ardından Rusya, Ukrayna’bile Kiev özellikle olma için birçok kenti vurdu. Belarus Kerem Başkanı Lukoşenko bile özen çekici bir açıklama yaptı.

ORTAK ASKERİ BİRLİK KURULUYOR

Lukoşenko, Putin ile kuma ayrımsız bölgesel angajman grubu konuşlandırma konusunda anlaştıklarını açıkladı. Böylecene, Ukrayna’ya hücumcu Zalim birliklerinin içerinde Belarus askerlerinin birlikte olması bekleniyor. Putin, bu etap ile savaşın yükünü Belarus ile paylaşmayı hedefliyor.

”UKRAYNA ÜLKEMİZE SALDIRACAK”

Savaşın başlangıcında sınırlarını Moskof birliklerine açarak Ukrayna’nın kuzeyden nehiy edilmesine yardımcı olan Lukoşenko, Ukrayna’yı ülkesine saldırmaya hazırlanmakla suçladı. Lukoşenko’nun bu söylemleri, ”Ukrayna’ya cebin fiilen savaşa girmeye hazırlanıyor” yorumlarını dahi yanı sıra getirdi.

SAVAŞTA YENİ SAKIL DENGESİ

Lukoşenko’nun bu kararı açıklamasındaki zamanlama bile berenarı ilgi çekiyor. Rusya, kuzeyde Harkiv ve güneyde üstelik Herson cephesinde birçok kaybolma yaşarken bu değişmeyen ile savaşta eskimemiş ayrımsız kilolu dengesi kurmak istiyor. Putin’in Ukrayna’yı Belarus ile çalışır ederken karışma ettiği topraklarda yönetimini sağlamlaştırmayı hedeflediği düşünülüyor.

BELARUS’TA SEFERBERLİK İDDİASI

Lukaşenko’nun bu açıklamalarının ardından Belarus’ta seferberlik ilan edildi ve 500.000 kişinin askere alındığına dayalı iddialar gelmeye başladı.

”RUSYA VE BELARUS’UN GELECEĞİ ORTAK”

Lukaşenko, iki hafta ilk yaptığı açıklamada, ”Aşağılanmaya kimesne götürüm edemez. Rusya devasa tıpkı talih. Avrupalılara birlikte geleceklerinin Rusya ve Belarus’la alay malay olduğunu söylüyorum. Rusya ve Belarus, gerekseme duydukları temas şeye cemaat, tığ dahi onlardan uygulayım bilimi kabil mütenevvi şeyler alabiliriz. Mesul adımlar atmaları gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

AYLAR SONRA AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan Lukaşenko, mayıs ayında yaptıkları tatbikatta, ”Bize kimin karşı çıktığını biliyoruz bu yüzden bu tuhaf çatışmayı anlamak için tehdit edemeyiz. Burada (Batı’üstelik) savaş kesinlikle Belarus’un çıkarına değil. Batı varlık ortamında uyuyabilir” ifadelerini kullanmıştı. Gelinen noktada ise Putin’in baskılarına boyun eğen Belarus, savaşa girmeye çok mümasil benzeri durumda.

Share: