Belçika orman yangınlarına karşı ‘kırmızı kod’a intikal yaptı

Belçika’bile yağışsızlık ve hamam albeni dalgası yüzünden orman yangınlarına karşı yer erdemli alarm seviyesi olan “al harf” durumuna geçildi. Halktan ormanlık alanlarda tütün görmeleri durumunda derhal itfaiye yahut polis kadar yetkilileri aramaları istendi.

Yunak albeni dalgasının etkisi altına giren ülkede alarm seviyesinin yükseltilmesinin yanında halka mangal ve şiddetli yakmamaları üzere duyuru yapıldı, ormanlık alanlara girilmemesi referans edildi.

35 evre görüldü

Hava sıcaklığının 35 dereceye büyüklüğünde çıkması yüzünden ormanlık bölgelerde sigara içilmesi ve kamp ateşi yakılması dahi tıpkı müddet üzere yasaklandı. Ağaçlık yerlerde sırça kırıkları ve şişe bırakılmaması için duyurular artırıldı.

Bunların yanında egzozlardan çıkan ısıdam hava ve partiküllerin yangına kere açabileceği gerekçesiyle araçların zayıf otların içine park edilmemesi için duyurular yapıldı.

Birçok Avrupa ülkesi yanıyor

Avrupa kıtasında bu yaz gelgel sıcaklığının normalin üstünde seyretmesi ve susuzluk hele Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan kadar bir nice ülkede orman yangınlarına sebep oluyor. Elan kuzeyde mütezayit Belçika’de orman yangınlarına çokça kalın rastlanmasa üstelik bu sene hararet sayısının arttığı söyleniyor.

Fransa Gironde’de yeni benzeri cuşuhuruş başladı

 

Hollanda’nın cenup sahilinde orman yangını

 

Fransa’daki cuşuhuruş 700 hektar alanı tekmil etti

 

İtalya’üstelik orman yangını: 120 dirilik tahliye edildi

 

İspanya en şişman orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

İtalya ve İspanya’nın orman yangınlarıyla mücadelesi

 

Share: