Beylikdüzü Belediye Başkanı Meram Sakat: Trabzon Bahir Şehri Ama Denize Ayağınızı Sokabileceğiniz Tıpkı Alanınız Bulunmayan

ESRA BERRAK PERVAN

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Gaye Çalık, ” Trabzon’un içine düşmüş olduğu nitelik bizi üzüyor. İnsanın esasen küçüldüğü, o viyadüklerin büyüklüğü karşısında insanın küçüldüğü bire bir anlayışla kenti dizayn edemezsiniz. Trabzon kenti esasen ayrımsız deniz kasabası, bahir şehri amma denize ayağınızı sokabileceğiniz tıpkı alanınız yok. Denizle irtibatımızı tamamen sahil yollarıyla koparmış durumdayız. Makro ölçekten Trabzon’a tıpkısı henüz bakıp Trabzon’un yeniden dizayn edilmesi gerekir” dedi.

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Kasıt Çalık, CHP Trabzon İl Başkanlığı’na atanan Nurcan Aşçı Demiröz’ü bugün ziyaret etti. Çalgın, ziyaretin arkası sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP’NİN BİR EVLADIYIM”

Sevdiği benzeri ilçeye hizmet etmekten daha gani tıpkı hizmet olmadığını belirten Murat Kötürüm, şöyle konuştu:

“Neva kültürünü unutmuş tıpkısı millete akıllıcasına adım adım gidiyoruz. O açıdan Umumi Başkan’ımızın yaptığı, o altı siyasal partinin liderini ayrımsız masa etrafında oturtması ve birlikte ortak kararlar çıkartıyor; bence çokça zer ve kıymetli.  Benim şu zaman biricik planım, Beylikdüzü’ne işlemek. Beylikdüzü’nü daha ferah bir noktaya tebliğ etmek kabilinden hedefim ve planım var. Tabiatıyla kim CHP’nin tıpkı evladıyım. CHP bayrağının Beylikdüzü’nde devam etmesini heves ederim. Ben kent plancısıyım. Tabii aynı site plancısının arz büyük hayali tıpkı yerli tutumlu başlamak ve ego hayalimin içerisinde yaşıyorum. Sevdiğim benzeri ilçeye bakım ediyorum, bundan henüz iri bire bir hizmet olmaz benim açımdan. Dolayasıyla şu an yerimden da bakım ettiğim kentten bile mutluyum. O kente hizmet etmeye devam edeceğim.”

“TOPLUMSAL DEMOKRAT YÖNETİM ANLAYIŞININ TRABZON’BILE DAHI OLMASINI GÖNÜL EDERİM”

Trabzon’bile yerli yönetime aday olan herkesin yanında olacağını tamlayan Çalgın, sözlerine şöyle devam etti:

“Bittabi kim mebus kalkışmak, milletin vekili doğmak, millete gitmek çokça fena hâlde ama ben yerli yöneticiyim. Yerel hoşgörülü reflekslerine erbap tıpkısı kişiyim. Doğduğum toprakların da emniyetli ellerde olması bizim açımızdan yaşayış verici peki. Içtimai demokrat yönetim anlayışının; o adil, adil dümen anlayışının Trabzon’da da olmasını istek ederim. Trabzon’un evcil yöneticisi ki olursa olsun, ki olduğundan özgür rastgele antlaşma yanında, destekleyicisi olurum. CHP kadrolarının Trabzon domestik yönetiminde de çok vahim tıpkı kanıt ortaya koyacağını ben candan inanıyorum. Hem büyükşehir uray başkanlığı sürecinde hem bile sair ilçelerimizin şehremaneti başkanlıkları sürecinde. Sebep takkadak Beşikdüzü olsun Trabzon’da kim CHP’li belediyeler. Biz birlikte bu vatandaşa harıldamak istiyoruz, vatandaşımızın henüz bol koşullarda yaşamasını dilek ediyoruz. Trabzon’dahi yerli idareci adayı olacak herkese bilgimizden, tecrübemizden, deneyimimizden çoğaltmak isteriz, yüklenmek isteriz. Burasının adayları belirlensin, ego Beylikdüzü Belediye Reisi kendisine herhangi bir ahit buranın adaylarının hem düşün anlamında hem dahi bilgisel anlamda vurmak isterim.

“VİYADÜKLERİN BÜYÜKLÜĞÜ KARŞISINDA İNSANIN KÜÇÜLDÜĞÜ BİR ANLAYIŞLA KENTİ DİZAYN EDEMEZSİNİZ”

Trabzon’un çarkıt tıpkısı kültürü vardı gerçekte. Mesela bu tanjant yolu, il binamızın olduğu düzlük Arafilboyu mahallesiydi. Yetişkin aynı mimarlık kültürü vardı aslında Trabzon’un. Hoppadak Trabzon’birlikte değil Türkiye’nin dört bir tarafında bu mimari kültürler bozuldu, rastgele yerde tıpkısı şeyi yapmaya başladılar esasen bu akıbet dönemde, 1980 sonrasındaki domestik yöneticilikte. Trabzon’un içine düşmüş olduğu genişlik bizi üzüyor. İnsanın esasen küçüldüğü, o viyadüklerin büyüklüğü karşısında insanın küçüldüğü tıpkısı tatlılıkla kenti tasarım edemezsiniz. Trabzon kenti esasta benzeri bahir kasabası, deniz şehri amma denize ayağınızı sokabileceğiniz tıpkı alanınız bulunmayan. Denizle irtibatımızı ağız ağıza sahil yollarıyla koparmış durumdayız. Önemli ölçekten Trabzon’a benzeri elan bakıp Trabzon’un baştan dizayn edilmesi gerekir. Geçmişte tanjant yolu yapılırken dahi bu Aşıklar Parkı’nın önünden geçişte tığ henüz farklı tıpkı çözüm önerisinde bulunmuştuk. O dönem Asım Aykan’dı şehremini. Mimarlık açıdan ve mühendislik açısından daha niteliksiz tıpkısı çözümden bahsetmiştik. Alta girerek tünelle geçilmesi ve orada aşıklar parkı ve Boztepe’nin kapatılmama meselesiydi ama zaman geldiğimiz format daha ağırbaşlı tıpkı noktada. Boztepe’nin altından güzeşte viyadükler, o Trabzon’un tabii güzelliği, Trabzon’un sıradan turizm kenti olma önünde aşama atabilecekken parçalanmamış tersi şu an. Trabzon şu zaman şiddetli tıpkı görüntü vermekte. Elbette kim domestik yöneticilerin yapmış olduğu adamakıllı uygulamalar vardır. Saha ve civarının yayalaştırılması, oradaki bozuk binaların restore edilmesi bence müspet adımlar. Amma bu müspet adımların biraz daha fazla olması lazım ve Trabzon’a bütüncül gözle bakıp baştan tıpkı planlama faaliyetinin içerisine girmesi gerekir.”

Share: