Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere icazet belgesini imzaladı 

KÖLE Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere müsaade belgesini imzaladı.

“MUKADDES BİR ÜSTLENME”

Biden, iki ülkenin NATO üyeliğine müteveccih “Bu inikat zarfında ve yalnızca Avrupa ve KÖLE’nin değil, bütün dünyanın istikrarı ve güvenliği için tarihi tıpkısı dönüm noktası” şeklinde konuştu. 

Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmak istekle barışma üyesi tıpkı ülkeye yapılan saldırının kamu ittifaka yapışmış sayıldığına dayalı “kutsal bire bir taahhütte” bulunduğunu söyledi.

ÜYELİKLERİ ONAYLAYAN MUTLULUK SAYISI 23’E ÇIKTI

ÇAKER Senatosu’nda sabık hafta yapılan oylamada iki öğür de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek vermişti. 

Fransa ve İtalya’nın iki ülkeye icazet vermesi ile birlikte İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini onaylayan NATO uzuv sayısı 23’e daha çok.  

Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve İspanya’da bu iki ülkenin üyelikleri elan onaylanmadı. 

Türkiye, iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliklerine yıldırı örgütleriyle ilişkilerini esbabımucibe göstererek şartlı evet demişti.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt adına NATO üyeliği irade etmişti. NATO geçtiğimiz kamer iki ülkenin ortaklık protokolünü imzalamış böylelikle üyelik süreci başlamıştı. 

KAMU UNSUR ÜLKELERİN ONAYI GEREKİYOR

Aynı ülkenin NATO’ya üye olabilmesi üzere ittifakı oluşturan bütün devletlerin parlamentolarında üyeliği onaylaması gerekiyor.

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

BENDE’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Share: