Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı proje başlattı, öğrenci ve veliler firez köprüsü kurdu

Toyluk ve Spor Bakanlığı Terbiye Araştırı ve Eş Güdüm Genel Müdürlüğü marifetiyle gerçekleştirilen “Biz Aynı Takımız” projesi çerçevesinde Batman ve İzmir’den eşleşen ortaokul çocukları velileri ile gelişigüzel Batman’üstelik ağırlandı.

Toyluk ve Spor Bakanlığının 24 ilde eş zamanlı yerine hayata geçirdiği ‘Tığ Tıpkısı Takımız’ projesi Batman’dahi dahi başladı. İzmir’den mevrut mektepli ve veliler Batman’ın tarihi ve tabii güzelliklerini gezip lokal yemeklerinden tattı. Projenin umumi faaliyetleri üzerine bilgi veren Proje Koordinatörü ve Toyluk Faaliyetleri Yazıhane Müdürü Mehmet Rençper, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Tığ tıpkı takımız projesi’ 14 hafta süresince Batman ilimiz görünmek için toplamda 24 ilde bu proje gerçekleşti. her bir ilde 44 mektepli ile bu proje gerçekleştirildi. 44 öğrenci 14 hafta boyunca eğitimlerini tamamladıktan bilahare ikinci kademe olan Sazak ilinde kuma dinlenme kampı İzmir iliyle eşleştiğimiz eş dinlenme kampı gerçekleştirdik. Üçüncü basamağında ise biz, İzmir ekibini Batman’a davet ettik. Üç dolaşma boyunca Malabadi Köprüsü, Hasankeyf’te Zeynel Mir Türbesi, müze, tekne turuyla mağara yaşantılarını gezip gösterdik. Batman’ın anane ve göreneklerini onlara yaşattık. Mevrut misafirlerimizi sunma gani şekilde ağırladığımızı düşünüyoruz. Bu projede emeği olan ilkin Bakanımız Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ve mecmu yetkililere teşekkürname ediyorum” dedi.

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a gelen mektepli velisi Yücel Yücesoy ise “İzmir ilinden oğlumla alay malay katılıyorum. Batman’a evvel Diyarbakır’dan geldik ve Batman ekibindeki eğitmen arkadaşlarımız bizleri karşıladı. O andan itibaren gezimiz başladı. Buraların tarihi strüktürel zenginlikleri ve yerel zenginliklerini bizlere çok fena hâlde aktardılar. Misafirperver davranıp, lokal zenginlikler karşı çok ongun tanıtımlar yaptılar. Kendilerine haddinden fazla teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

“Batman çok gür benzeri vadi”

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a mevrut mektepli Gaye Yücesoy bile, “İzmir’den katılıyorum babam ile birlikte. Batman’üstelik tarihi yerleri gezdik. Batman haddinden fazla ferah ayrımsız düz. Haddinden Fazla sevdim tarihi ve natürel güzellikleriyle çokça hoşumuza gitti. Bizi burada haddinden fazla ferah ağırladılar. Ağırlayan herkese teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

“Bu projelerin devamını tekrar istiyoruz”

Proje çerçevesinde İzmir’den mevrut mektepli velisi Aynur Ceylan, Batman’a ilk kez geldiğini tabir ederek, “Kızım ile birlikte olmaktan çokça mutlu olduk. İyi ki bu projeye katılmışız. Batman’ın yemeklerini dört dörtlük bulduk ve çokça beğendik. Komple bire bir kent, gelip buraları görmemiz bizi çokça mutlu etti. Bu projelerin devamını yeniden istiyoruz. Toyluk ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na çok teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMANShare: