Binbaşı Arslan Kulaksız’ı martir eden “Zerdeşt” kod ünlü teröristin duruşması ertelendi

Muş’un Malazgirt ilçesinde 7 sene ilk İlçe Bitirmiş Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesi ile ilgili ‘son fail’ olduğu belirtilen ‘Zerdeşt’ kod ünlü PKK/KCK üyesi Savaş Polat’in tutukluluğunun devamına değişmeyen verildi.

Erzurum Dumlu 2 Nolu Faziletli Güvenlikli Kapalı Ukubet İnfaz Kurumunda vakfedilmiş kâin “Zerdeşt” harf adlı terörist Cenk Polat, Muş 1. Bati Ukubet Mahkemesinde tanıdık duruşmaya Gürültülü ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukatlar ve sanıklardan Çarkıt Asayiş Korucu Başkanı Mehmet Sebep ile Ömer Tutar üstelik duruşmada hazırda bulundu.

Binbaşı Aslan Kulaksız’ın martir edilmesiyle ilişkin kendisine atılan suçlamaların batıl olduğunu savunan Çelik, “Defans üzere ek ant istiyorum. Tutuklanmadan yargılanmak istiyorum. Beraatımı temenni ediyorum” dedi.

Sanıklardan Mehmet Saika ile Ömer Cirim de beraatlarını murat etti.

Sanık Çelik’in avukatları birlikte, duruşma heyetinden müvekkillerinin serbest bırakılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise Polat’in tutukluğunun devamına değişmeyen verirken dosyadaki özge sanıklara yurtdışı yasağı koydu.

Ara kararın verildiği mahkeme, 19 Eş 2023 gününe ertelendi.

Mahkeme heyeti, 21 Orak Ayı 2022’de görülen önceki duruşmada dosyada bulunan tutanaklar, beyanlar ve gayrı tüm deliller nazara alındığında Polat’in, “silahlı terör örgütüne organ olma”, “düşünülerek âdem cani (teşebbüs)”, “isteyerek kanlı” ve “devletin birliğini ülkenin bütünlüğünü fek (teşebbüs)” suçlarını işlediğine dair akva cürüm şüphelisinin varlığını gösteren somut olguların bulunması, sanığın üstüne yüklenen suçlarda öngörülen ceza miktarına bakarak sanığın, cızlam ve saklanma ihtimali, maznun karşı uygulanacak her cins adli arama kararının bu aşamada düşünülen gayeye hizmet etmeyeceği, sanığın üzerine yüklenen suçun kanunda belirtilen ceza miktarının madun ve arka sınırları, tevkif tedbirinin ölçülük ilkesine çapraz olmayacağı hususları ayn önüne alınarak tutuklanmasına değişmeyen vermişti. – MUŞ

Share: