Bingöl Ovası’nda işsiz araziler silajlık akdarı üretimiyle canlandı

Bingöl’de aynı benzen ürünleri firması aracılığıyla bütünleşmiş tesisinin kurulmasının peşi sıra üretimi yaygınlaşan silajlık darı, büyüklük desteğiyle çiftçilerin büyük gelir kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla mübarek tarım arazilerine ehil Bingöl Ovası’nda atıl durumda olan araziler silajlık darı üretimiyle canlandı.

Özellikle “Şarki- Güneydoğu Küçük Asya Sütçülük Projesi Bingöl Bütünleşmiş Tesisleri” kurulmasıyla sert yemleme ihtiyacının karşılanması amacıyla çiftçiler silajlık darı üretiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hisse Senedi Keleş, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin genişlik cesim kalemlerinden birinin kaba ağızotu olduğunu söyledi.

Kaba yem maliyetlerini en aza irca etmek için değişik projeler ürettiklerini dile getiren Batur, Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle 2022 yılında çiftçilere yüzdelik 50 hibeyle dağıtılmak üzere 1500 torba akdarı tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini belirten Batur, şöyle konuştu:

“Bingöl’bile haddinden fazla nazik tıpkısı benzin entegre tesisinin faaliyete geçmesiyle kontratlı istihsal dahi bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’da şu anda silajlık akdarı üretimi amacıyla kontratlı istihsal modeliyle bütünleşmiş organizasyon yoluyla alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’bile 3 bin 140 dekar olan silajlık istihsal alanı, 2022 yılında 16 bin dekara daha çok. Üretilen akdarı üstelik 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzde 500’lük benzeri tahaccüm katedildi.”

“Ati yıllarda elan serbest alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık akdarı paketleme tesisi üretimi için müracaatta bulunduklarını kaydeden Keleş, tesisi bile hayata geçirdiklerini, zaman birliğin çiftçilerle sözleşmeli üretim yaparak silajlık akdarı alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk kez 2020’de kasaba illere satışının gerçekleştiğini aktaran Batur, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Bahadır, “Hayvancılığın üstelik ciddi olduğu ilimizde özellikle süt bütünleşmiş tesisi günce 1063 tonluk istihsal kapasitesine ulaştığı takdirde bu tutar pespaye kalacaktır. Gelecek yıllarda elan açık alanlarda yemleme nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Tarım arazileri atıl durumdaydı”

Tarım Odası Başkanı Mustafa Karaaslan dahi evvelden çiftçiler amacıyla dirimsel elde edilecek mahsulat olmadığını anlatarak, “Kentte zirai istihsal anlamında daha önceki buradaki tarım arazileri etkisiz durumdaydı. Çiftçilere kazandıran tıpkı özdek yoktu. Şu dakika çiftçilerimiz üretimden çok memnun. Şişman benzeri emek içerisindedirler.” diyerek konuştu.Share: