BioNTech Omicron aşısı amacıyla testler başlıyor

Corona virüsü salgınına cebin mRNA teknolojisi kullanılarak yapılan aşı ile büyük aynı muvaffakiyet elde eden BioNTech ve Pfizer’ın Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı siper sağlayacak eskimemiş aşısı ile ilgili özen albenili benzeri izah yapıldı.

Izah, Heyecan Türeci ile Murat Mecnunca’in Almanya’da kurduğu BioNTech’deri geldi. Şirket “Tafsilatlı ve geniş tıpkısı esirgeme” keşfetmek amacıyla geliştirilen Covid-19 aşısının edimsel versiyonu üzere klinik testlere başlandığını duyurdu.

BU AY BAŞLIYOR

BioNTech vasıtasıyla yapılan açıklamada kullanılmamış aşının Omicron BA.4 ve BA.5 kabilinden kullanılmamış Covid-19 varyantlarına cebin geliştirildiğine aksan yapıldı. Bu kamer içinde yeni varyantlara cebin geliştirilecek aşının klinik testlerinin başladığı belirtilirken bu yılın böylelikle bile aşıların satışa çıkacağı belirtildi.

Şirketin kurucu ortaklarından ve CEO’su yerine fariza özne Meram Delice, şirketin Covid-19 nişane gamını geliştirdiği ve amaçlarının “ince ve serbest kapsamlı siper hatırlamak” olduğunu söyledi.

EKİM AYINI İŞARET ETTİLER

İngiliz Financial Times gazetesi, BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için geçmiş telkih denemelerine ilkbahardan beri başladığını ancak ayarlama ve fal kuruluşları vasıtasıyla incelemelerin bitmeme ettiğine ilgi çekti.

Şirket, resmi mercilerden müsaade alınması durumunda Omicron BA.4 ve BA.5’e karşı geliştirilen aşının Ilk Teşrin ayında doğrulama dağıtıma çıkabileceğini duyurdu.

Şirketin kurucu ortaklarından Özlem Türeci dahi fareler üzerinde yapılan denemeler sonucunda Covid-19 aşısının BA.4 ve BA.5 varyantlarına cebin işlek bir muafiyet tepkisi oluşturduğunu söyledi. Aşının Omicron varyantları ve değişik varyantlara karşı faal olduğunu belirten Türeci, “Bu bilgelik, bizim tecrübemiz ve esbak aşılardan gelen verilerle birlikte müstacel yararlanma onayı ahzetmek ve ‘yekpare eskiden yanıt yöneltmek amacıyla’ tam kabil” dedi.

Biden Omicron’un alt varyantı BA5’e tutulmuş benzer

 

Rusya’de, 5 kişide Omicron varyantının zir varyantı ‘Kentaur’ bulundu

 

SU, Omicron’a alın geliştirilecek aşıdan 180 milyon düze matlup

 

Share: