BM, Burkina Faso’daki BM temsilcisinin istenmeyen adam ilan edilmesine tepki gösterdi

Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Burkina Faso’nun BM Koordinatörü Barbara Manzi’yi istenmeyen kişi (persona non grata) ilan etmesinden ortalık sıkıntı duyduğu bildirildi.

BM Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı matbuat açıklamasında, BM Umumi Sekreteri Guterres’in Burkina Faso’daki BM Koordinatörü Manzi’nin istenmeyen adam zar edilmesini büyük tıpkısı mahzunane öğrendiğini belirtti.

BM’nin Manzi’nin bağlılığı ve profesyonelliğine tamam yiğitlik duyduğunu tamlayan Dujarric, Manzi’nin BM kalkınma projelerini eklemek ve insancasına yardımları kolaylaştırmak için Burkina Faso hükümetiyle çalışmaya çaba gösterdiğini rapor etti.

Dujarric, istenmeyen adam doktrininin (persona non grata) BM yetkilileri için uygulanamayacağını sözlerine ekledi.

Burkina Faso, 23 Aralık’ta Barbara Manzi’yi istenmeyen kişi car etmiş ve 24 saat ortamında ülkeyi terk etmesi emredilmişti.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Olivia Rouamba, yaptığı açıklamada, Manzi’yi ülkedeki düzenlilik durumunu bahane göstererek, BM personeli ve ailelerinin tahliyesi için tek taraflı karar almakla suçlamış, sorumlu kişinin Manzi’nin kendisi olduğunu, Burkina Faso’nun BM ile işbirliğini sürdürmeye devem edeceğini bildirmişti.

Share: