BM: Myanmar’da kadın ve çocuklara karşı yabanlık suçları arttı

Konfedere Millerler (BM) raporunda “Myanmar’da yabanlık suçlarının sistematik ayrımsız şekilde sürdüğü” vurgusu yapılırken, bu suçlardan avrat ve çocukların okkalı bire bir şekilde etkilendiği tabir edildi.

Raporda ifadelerine yer sunulan Sormaca Mekanizması Başkanı Nicholas Koumjian, “Kadın ve çocuklara müteveccih suçlar, bildirme ağır uluslararası taksirat arasında olmakla gelişigüzel geçmişten bu yana yeterince anahtar altına alınıp araştırılmamıştır” dedi.

Kanıt toplanıyor

İnsanlık suçu işleyenlerin hesap verebilmesi için Sormaca Mekanizmasına mecbur ekiplerin mağdurlarla görüşerek tutamak topladığını söyleyen Koumjian, “Söz Konusu suçların failleri, dokunulmazlık kalmayacaklarını bilmelidir” diyerek soylu erki.

200’ün üzerinde kaynaktan 3 milyona mail marifet

Raporda 200’ün üzerinde kaynaktan 3 milyona andıran verinin toplandığını kaydeden Koumjian, “Gücük Ay 2021 darbesinden bu yana sivillere müteveccih sistemli saldırıların arttığına dayalı az çok aşkın belirti mevcut” ifadelerini kullandı.

Koumjian, kadınlara yönelik tecavüz ve eşeysel saldırının birlikte çocuklara yönelik işlenen suçların alelumum Myanmar düzenlilik güçlerince işlendiğini söylefi.

Etnik sırf saldırılar yüzünden Arakanlı Müslümanlar kafile ediyor

Myanmar ordusunun budunsal büsbütün saldırıları dolayısıyla 2017’den bu yana ülkelerini tecezzi fail Arakanlı Müslümanların durumunun vahametini koruduğunu dile getiren Koumjian, Arakanlıların ülkelerine emniyetli tıpkı şekilde gabi dönüşünün, “kendilerine zorba yapanlar hesap vermedikçe çokça el olduğunu” belirtti.

Koumjian, “Arakanlı Müslümanların süregelen dramı ve Myanmar’da devam eden momentum ortamı, Sormaca Mekanizmasının adaleti terazi ve daha aşkın zorbalığı önlemedeki rolünün önemini yansıtmaktadır” dedi.

Myanmar’da domates dolması haberle suçlanan Japon muhabire denetleme

 

KEZ Myanmar’daki idamları kınadı

 

BM Umumi Sekreteri, Myanmar’daki politik infazları kınadı

 

BM: Myanmar ordusu çocukları kaçırıyor

 

Myanmar’ın devrik lideri ocak hapsinden cezaevine nakledildi

 

Myanmar’daki ölüm cezası cezaları insanlığa karşı yanlışlık oluşturabilir

 

Share: