BM’den İsrail-Filistin şiddetinin çözümü üzere ‘barış’ vurgusu

Mürekkep Milel (BM) Orta Doğu Barış Süreci Hususi Koordinatörü Mektep Çocuğu Wennesland, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin “kırılgan” olduğunu ve “çaba döngülerinin” fakat bağımsız milletvekili aynı Filistin devleti ile İsrail’in omuz omuza yaşaması halinde duracağını dile getirdi.

Mısır’ın vasıtalık ettiği ateşkesin “tamlık ölçekli ayrımsız savaşın patlak vermesinin önlenmesine koruyucu olduğunu” söyleyen Wennesland, “düşmanlıkların yeniden başlamasının yalnızca Filistinliler ve İsrailliler üzere yıkıcı sonuçları olacağı ve rastgele siyasi ilerlemeyi zorlaştıracağı” konusunda uyardı.

‘Filistin halkı apışık’

Filistin’in BM Büyükelçisi Riyad Mansur, Filistin halkının “şaşkın” olduğunu söyledi ve Asayiş Konseyi’ni onların korunmasını icat etmek için harekete geçmeye çağırdı.

Gazze’ye saldırılar

İsrail, hamle hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı haset Gazze’deki İslami Cihad’a ait olduğunu argüman ettiği hedeflere saldırı başlatmıştı. Saldırılar üzerine Gazze’den İsrail yönüne ayrımsız paradigma roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 bala ve 4 kadının kayran aldığı 44 yaşama hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa gelişigüzel birey kaybı yaşanmamıştı.

Ortalık beyninde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

 

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den bilahare Günindi Şeria’de de yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke amacıyla izah

 

BM ve KÖLE Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki ateşkes uygulamaya girdi

 

Share: