Bodrum’un “balık adam”ı kızıl eşyasını denize düşürenler üzere dalıyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, “balık adam” lakabıyla tanınan arzulu dalgıç Hüseyin Özkurt, hem gönüllü yerine bahir dibindeki atıkları temizliyor hem dahi talep üstüne denize sakıt kızıl eşyaları tüplü dalışla çıkartarak, sahibine teyit ediyor.

Bodrumlu 32 yaşındaki Özkurt, çocukluğundan bu yana denizle çöz içe aynı sahn sürüyor. İlçeye sadık Gündoğan Mahallesi’nde doğup büyüyen ve burada faal Özkurt, çokça sevdiği denizden kopmamak için değişik plonjon kurslarına gitti, sınavlara girdi.

Özkurt, hem dalış hem da kaptanlık ve gemicilik belgelerini başarıyla aldı.

Kısaca 10 yıldır müptedi ve aç dalış fail Özkurt, toplumsal yüklülük projelerinde düz alıyor, denize atılmış atıkları gönüllü yerine çıkarıyor. Özkurt ayrıca, insanların denize düşürdükleri, maddesel ve manevi değeri bulunan eşyaları çıkartıp sahiplerine teslim ederek, bu işten dirimlik elde ediyor.

“50 metreye kadar tüplü dalabiliyorum”

Özkurt, AA muhabirine, çocukluktan bu yana denizlerde olduğunu ve dalışa merakı sebebiyle da bu sektöre bükülmek istediğini söyledi.

Denizde kendisini henüz bağımsız hissettiğini rapor fail Özkurt, kısaca 10 yıl önce tor kendisine başladığı dalışla son 7 yıldır aç adına ilgilendiğini belirtti.

Denizlerde sağlık bulduğunu anlatan Özkurt, “İnsanların isteklerini, aldığım dalış eğitimleri yardımıyla elan bereketli karşılayabiliyorum. Şu anda çokça henüz bol konuma geldim. İnsanlar bana telefon ve toplumsal medya yoluyla da ulaşabiliyorlar.” dedi.

Yarımada genelinde artık tanınır hale geldiğini, bu sektördeki kişilerin kendisine haddinden fazla destek olduğunu tamlayan Özkurt, şöyle konuştu:

“Eşyaları kaybolan insanlar benimle bölge kaptanları sayesinde irtibata geçiyor. Ben dahi dalışımı gerçekleştiriyorum. Şu anne büyüklüğünde su altından takma diş, gözene, iklimleme cihazı, telefon, yüzük oyunu, kolye kabil haddinden fazla sayıda kayıt çıkarttım. Eşyalarına yeniden mülaki insanlar çokça mutlu oluyor. Yaklaşık 50 metreye büyüklüğünde tüplü dalabiliyorum. Akarsu altı çokça ayrı tıpkı dünya. Orada dünyadan uzaklaşıyorsunuz ve daha müstakil oluyorsunuz. Şimdiye kadar mevrut taleplerin çoğunu namına getirdim. Denize sakıt materyal iri olunca henüz dümdüz bulunuyor. Denize sakıt eşyayı ortalama natamam saat, 45 dakikada çıkartıyorum. Günde sayı farkı üç defa dalıyorum. İşimi resmi olarak yapıyorum ve devlete vergimi dahi ödüyorum. Ata mesleğim olduğu üzere bu işi elimden geldiğince yapmaya bitmeme edeceğim.”

Özkurt, sosyal rehavet projesi kapsamında, yaz ve şita aylarında denizlerdeki atıkları ve fantom ağları yok etmek amacıyla çalıştığını sözlerine ekledi.

“Çok yetenekli ayrımsız kardeşimiz”

Kestirmece 30 yıldır Bodrum’birlikte yaşamını sürdüren tekne kaptanı Özkan Alemdar de Özkurt’u çocukluğundan bu yana tanıdığını ve çok sevdiğini, Özkurt’un haddinden fazla kararlı ve enerjik tıpkısı kişiliğe ehil olduğunu belirtti.

Kendisine sınavlarında de apotr olduklarını dile getiren Önder, “Bütün kurslara ve sınavlara girdi ve alnının akıyla sertifikalarını aldı. Bölgemizde bahir dibinde küsurat ağları ve atıkları topluyor. Denize arada hususi eşyalarımızı düşürüyoruz. Kendisi o konuda birlikte haddinden fazla yetenekli tıpkı kardeşimiz. Yüzüğümü düşürmüştüm, hiç bulunmayacak bir şeydi, otların arasından onu bulup çıkarttı.” ifadelerini kullandı.

Share: