Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 aktarılma sonraları sevindiren gelişme (1)

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenerek hastanede tedavi altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının gür olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda çocuk ağırbaşlı bakım uzmanı de olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evvel kendisine 16 Temmuz’de hastaneye sevk edilen çocuklarda kanlı ishal, akut böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık gibi sıkıntıların görüldüğünü, bir hafta içerisinde 6 yavru hastada çokça gösterişli Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından iveğen böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, ivedi diyaliz ihtiyacı mevcut 6 hastadan 5’inin çocuk diyaliz ünitesinde ahenktar ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve duygu tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların sakil bakım süreçleri 5-7 çevrim beyninde sürdü. Sonrasında Çocuk Nefroloji Servisinde izlemleri devam etti. Genel durumları gür olduğu üzere aralıklı diyalizle tedaviye devam ediyoruz.” diyerek konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santralci sinir sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı aynı tedavi uygulandığını nâkil Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın bire bir kısmında Hemolotik Üremik Ses Seda’da çokça yoğun görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz his tutulumu saraka konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sav olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte bala nefroloji, yavru tehlikeli hizmet ve diyaliz servislerindeki doktor ve sağlık çalışanlarının şişman tıpkı cansiparane bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika umumi durumları ongun, hastalarımızın tümü diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu tevessül etmek üzere, diğerlerinin da iyilik süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çok şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı mufassal müddet strateji etmeye devam edeceğiz”

Çocuk Nefrolojisi Vukuf Dalı Akademisyen Doç. Dr. Songül Yılmaz da hastaların durumunun berenarı bereketli olduğunu, kan tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmayan, diğer hastaların dahi ati hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Ses Seda, nefrolojide en ivedili engelleme edilmesi gereken hastalıklardan birisi. Er ve hareketli engelleme çok şanlı. Hastalarımız çok erken tanı almışlardı, çokça hızlı destek tedavileri yapıldı. Şu dakika üzere böbrek fonksiyonları normale döndü. Ayrıntılı vadede bir hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada açık adına beyan etmek çok tür değil fakat hastalarımızın ayrıntılı vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları uzun müddet izleme etmeye bitmeme edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmayan, HÜS’ün jale, dolgunca pişmemiş etler, kontamine ergin sularla bulaşıcı benzeri hastalık olduğuna işaret ederek, bundan sonra çocuklarda tanıdık bu hastalığın yetişkinlerde bile ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, kâr sebzelerin gani yıkanarak yenilmesi, çiğ ve bol pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı tanıdık, bozulmamış içme sularının tüketilmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, idrar çıkışında tenakus kabil belirtilerde kategorik doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede tedavi edilen ve bugün taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Pres benzeri süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi namevcut. Buraya çok çaresiz, zehir tıpkısı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sanki hayat durduğu yerden yeniden başladı. Doktorlara ve esenlik çalışanlarına haddinden fazla teşekkürname ederiz. Bize resmen çocuğumuzu köylü verdiler. Çok umutsuzduk ama şimdi sağlıklı aynı şekilde ansız dönecek kızım.” diyerek konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki ayrıksı kızının birlikte geçen pazar haset rahatsızlandığını amma Bolu’da hastanede iki dönem kaldıktan bilahare iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu diri Elifnaz üstelik duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla haddinden fazla mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi çok özledim. Eve ilk gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çok özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi bitmeme fail anne Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri düzelme aşamasına geçti. Kızım birlikte çıktı diyalize girmeyecek, merhem tedavisiyle bitmeme edecek. Allah’a şükür durumları gayet iyi. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle haddinden fazla ilgilendi, öz sili çocukları kabil baktılar sağ olsunlar. Benim yetkililerden tek istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Haddinden Fazla print, pahal tıpkısı süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine düzlük verdi.Share: