Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 zaman bilahare sevindiren gelişme (2)

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırı ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenerek hastanede tedavi altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının ongun olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru sakil hizmet uzmanı dahi olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk yerine 16 Temmuz’üstelik hastaneye sevk edilen çocuklarda dizanteri, iveğen böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık kabilinden sıkıntıların görüldüğünü, aynı hafta içerisinde 6 bala hastada çokça sakil Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından akut böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, evgin diyaliz ihtiyacı bulunan 6 hastadan 5’inin bala diyaliz ünitesinde düzenli ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve önsezi tutulumu tanıdık hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların yavaş hizmet süreçleri 5-7 dönüş beyninde sürdü. Sonrasında Bala Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Umumi durumları bol olduğu üzere fasılalı diyalizle tedaviye bitmeme ediyoruz.” diye konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santral sinir sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı tıpkı otama uygulandığını nâkil Kendirli, “Antrparantez hastalarımızın tıpkı kısmında Hemolotik Üremik Ses Seda’birlikte çokça kalın görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz ihtisas tutulumu alay konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sav olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte çocuk nefroloji, bala kırıcı hizmet ve diyaliz servislerindeki hekim ve sağlık çalışanlarının iri tıpkı özveriyle bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika genel durumları bereketli, hastalarımızın bütünü diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu olmak üzere, diğerlerinin üstelik salah süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çok şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı ince müddet izlem etmeye bitmeme edeceğiz”

Bala Nefrolojisi Marifet Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Yılmayan birlikte hastaların durumunun berenarı bol olduğunu, nefes tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmaz, başka hastaların de ati hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Nişane, nefrolojide yeryüzü müstacel engelleme edilmesi müstelzim hastalıklardan birisi. Erken ve canlı engelleme çokça kocaman. Hastalarımız çok er teşhis almışlardı, haddinden fazla aceleci bindi tedavileri yapıldı. Şu an için böbrek fonksiyonları normale döndü. Uzun vadede tıpkısı hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada kemiksiz kendisine ikna etmek çok olanaklı değil ancak hastalarımızın ince vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları etraflı süre izlem etmeye devam edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmayan, HÜS’ün çiğ, mebzul pişmemiş etler, kontamine reşit sularla bulaşan tıpkısı çor olduğuna işaret ederek, çıktı çocuklarda görülen bu hastalığın yetişkinlerde da ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmayan, meyve sebzelerin bol yıkanarak yenilmesi, çiğ ve dolgunca pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı aşina, bozulmamış içme sularının tüketilmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, hacet çıkışında tenakus üzere belirtilerde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede tedavi edilen ve zaman taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Zor ayrımsız süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi bulunmayan. Buraya çok çaresiz, zehir tıpkısı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sözde avlu durduğu yerden baştan başladı. Doktorlara ve keyif çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Bize yöntemince çocuğumuzu köylü verdiler. Haddinden Fazla umutsuzduk amma şimdi sağlıklı tıpkısı şekilde düşüncesiz dönecek kızım.” diye konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki gayrı kızının da geçen alışveriş haset rahatsızlandığını amma Bolu’üstelik hastanede iki gün kaldıktan sonraları iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu dinamik Elifnaz bile duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim için çok mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi çokça özledim. Eve geçmiş gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çokça özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam eden anne Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri düzelme aşamasına geçti. Kızım bile imdi diyalize girmeyecek, çare tedavisiyle devam edecek. Allah’a şükür durumları gayet gani. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle haddinden fazla ilgilendi, kendi sili çocukları kabil baktılar sağlıklı olsunlar. Benim yetkililerden biricik istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çokça zor, kırıcı bir süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine yer verdi.Share: