Borsada, açığa satışta “üst girişim kuralı” zaman bile geçerli olacak

Borsa İstanbul ATLATMAK, BIST 50 endeksinde kayran düz paylara müteveccih 14-21 Eylül’de makbul açığa koca işlemlerinde yukarı kadem kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Müesses kararı gereğince BIST 50 endeksinde vadi düzlük paylarda açığa as işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylara müteveccih 14-21 Eylül’birlikte getirilen açığa as işlemlerinde yukarı girişim kuralının, bugünkü seansta dahi uygulanmasına değişmeyen verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa eş işlemi yapılabilen paylarda açığa bey işlemi, açığa satışa konu olacak resülmal piyasası aracının en üst gerçekleşen iş fiyatından elan yüksek aynı karşılık üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Fakat, açığa satışa laf olan resülmal piyasası aracının en üst gerçekleşen fiyatının tıpkısı önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen kıymet düzeyinden de yapılabilecektir. Dolaşma süresince sahip olunmadan yapılan ve elan sonraları tıpkısı çevrim içre yapılan alımlarla mülga satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız yoluyla bu nitelikteki satışlara ilişik emirlerin bile açığa koca seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem sunma etmektedir.”

Share: