Bozuk Alman bakandan skandal sözler: Üşüyorsanız kazak giyin ve üstüne tıpkısı kazak daha giyin

Ukrayna- Rusya Savaşı’nın arkası sıra Avrupalı devletlerin Rusya’ya cebin uyguladıkları yaptırımlara değer Kremlin yönetimi da Avrupa’ya giden gaz akışında kesintiye gitmişti. Bu durumun kışın tıpkı enerji krizine dönüşeceği düşünülürken Avrupalı siyasetçilerden meşruhat gelmeye başladı.

”BU SIZLANACAK BİR NITELIK DEĞİL”

Eski Alman İçişleri ve Iktisat Bakanı, Reaya Demokrat (CDU) politikacı Wolfgang Schäuble Avrupa’daki erke krizi için, “Üşüyorsanız kazak giyersiniz evet biter. Ve üzerine tıpkısı kazak henüz giyersiniz. Bu sızlanacak benzeri buut değil” dedi.

”NE BÜYÜKLÜĞÜNDE TASARRUF YAPARSAK O BÜYÜKLÜĞÜNDE İYİ”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 17 Temmuz’da Frankfurter Allgemeine gazetesi üzere kaleme aldığı makalede erke krizi karşı alınabilecek tedbirlere değinmişti. Scholz, “Önümüzdeki aylarda hepimiz; sanayi, haneler, kasabalar ve topluluklar, ne büyüklüğünde haddinden fazla enerji tasarrufu yaparsak o büyüklüğünde bol” ifadelerini kullanmıştı.

ŞİRKETLER PRES DURUMDA

Öte yandan Halle Iktisadi Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkedeenerji kirizinin getirdiği maliyetler ile iflas fail müşareket sayısını açıkladı. Buna göre, Eylül 2021’ye göre yüzdelik 34 artarak 762’ye yükseldi. Açıklamada, Teşrinisani ayında bu kerem %40’a çıkabileceğini söyledi.

Share: