Bozuk Papa 16. Benedikt hayatını kaybetti

Almanya’dan yaklaşık 500 sene sonra seçilen önceki papa olma özelliği haiz 16. Benedikt, 95 yaşında hayatını kaybetti. Cani dindarlığı ile bildik Papa, Vatikan’ın tartışmalı isimlerinden biriydi.Vatikan, eski Papa 16. Benedikt’in 95 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Papa 16. Benedikt’in bu sabah saat 09.34’te, Vatikan’daki Mater Ecclesiae Manastırı’nda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bozuk Papa 16. Benedikt’in naaşı 2 Sülale Pazartesi gününden itibaren halkın veda edebilmesi amacıyla Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda tutulacak. 16. Benedikt’in cenaze töreni gine bire bir yerde 5 Karı Perşembe günü düzenlenecek. Eski Papa 16. Benedikt’in serencam günlerde sağlık durumunun kötüleştiği müstahkem, Papa Françesko selefi üzere dua edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Gerçek adıyla Joseph Ratzinger, 2005-2013 yılları arasında Katoliklerin ruhani liderliğini üstlenmiş, fakat Papa daha sonra öz isteğiyle görevi bırakmıştı.

Cinsel sömürme vakaları pres durumda bırakmıştı

Joseph Ratzinger, Vatikan’ın yetişkin teologlarından biriydi. Ancak teolojik başarıları, muhazakar kimliği ile maruf Joseph Ratzinger’i namına müteveccih anbean kalan eleştirilerden korumaya yetmedi. Almanya’dahi, Katolik Kilisesi’ndeki tensel istismar vakalarına ilişik Münih kentindeki tıpkısı ülfet bürosu yoluyla hazırlanan bilirkişi raporunda meydan düz tespitler, eski Papa 16. Benedikt’i hayatının serencam demlerinde edisyon durumda bıraktı.

Raporda Joseph Ratzinger, 1977 ve 1982 yılları ortada Münih ve Freising kentlerinin başpsikoposuyken dört eşeysel istismar vakasında lüzumlu adımları atmamakla suçlandı. 16. Benedikt’in de suçlamalara ilgili kapsamlı tıpkı istimara yaptığı vurgulanan raporda, Benedikt’in muallel bilgiler olduğunu aktardığı ve suçlamaları kabul etmediği belirtildi. Raporda fakat bu açıklamaların dosyalarda saha düz bilgilerle örtüşmediği kaydedildi.

Yaklaşık 500 yıl sonra önceki Alman Papa

19 Nisan 2005’te Roma Vatikan’daki Muazzez Petrus Bazilikası’ndan yükselen beyaz zehir dumanla o dönemde 78 yaşında olan Ratzinger’in papalığı cemi dünyaya car edilmişti. Ratzinger, kısaca 500 yıl sonraları ilk Alman Papa unvanını birlikte almıştı. İkinci Acun Savaşı ve Nasyonal Sosyalistlerin Çıfıt soykırımından 60 yıl bilahare Almanya’dan, Martin Luther’in ülkesinden ayrımsız kült insanının Vatikan’ın zirvesine seçilmesinin ayrı bire bir anlamı vardı. Ancak 16. Benedikt’in 8 yıllık papalık dönemi, ortaya sâdır skandallar ve krizlerin gölgesinde kaldı.

Ve Papa, Gücük Ay 2013’teki istifasıyla kilise tarihine adını yazdırdı.

Öte yandan görev döneminde dünya arada bir herkesi şaşırtıcı muhafazakar tıpkı papaya de tanık oldu. Zira 16. Benedikt, koyu dindarlığını profesör uysallığıyla birleştirmeyi başarmıştı. Katolik Kilisesi’nin lideri yerine us ve akide arasındaki diyaloğu motivasyon etmeye çalıştı, genellikle kaskatı olan çizgisini arada bir esnetti. Ama bu esneme, katılığının önüne geçmedi.

Papa II. Paul’ün teorisyenlerinden biriydi

Papa olarak seçilmesi 16 Nisan 1927’de Bavyera Eyaleti’nin Markl vulva Inn kasabasında başlayan hayatının lacerem zirve noktasıydı. Babası tıpkı açıkgöz olan Ratzinger’in ailesi dahi serencam derece dindardı. 17 yaşındayken, 1944’ün sonlarında orduya alınan Ratzinger, savaşın bitiminden gelişmemiş benzeri bilahare kendisinden üç gözyaşı büyük olan ağabeyi kabilinden tanrı bilimi okudu, ardından rahip kendisine atandı.

1950’lerin sonlarında tanrı bilimi profesörü olan Ratzinger, gücük sürede çevresinde tevakki etmek mahsus tıpkısı benibeşer haline geldi. Dönemin Köln Başpsikoposu Kardinal Joseph Frings’in çevresinde Katolik Kilisesi’nin öğretisi ve yaşamının yenilenmesini amaçlayan İkinci Vatikan Konseyi’ne (1962-1965) katıldı. Ancak 1968’deki mektepli protestoları onu değiştirdi. Yıpranmamış düşünce yolları arayışına girmiş olan Bavyeralı Müderris, gelişmemiş beş on süresince geleneğe geri döndü.

Kardinal namına muhafazakar çizgisini korudu

Ratzinger, 1977’de Münih-Freising Başpiskoposu, güdük aynı müddet sonra de Kardinal oldu. Papa II. Paul vasıtasıyla ise 1980’lerin başında Vatikan’a getirildi. Papa II. Jean Paul, Kardinal Ratzinger’i tıpkı anlamda Katolik dünyasının teorisyeni namına 1981 yılında mail say kadrosuna dahil etti. Ratzinger kardinalliği boyunca bile inanç öğretileri, kadınların toplumdaki rolü veya ekümenizm kabil tartışmalarda imansız benzeri şekilde muhafazakar tıpkısı rotayı savundu. Antrparantez bazıları ona “Panzer Kardinal” adını taktı.

Ratzinger’in 2005 yılında papa adına seçilmesi ülkesi Almanya’daki Katolikler arasında nazik bayram ve hava yarattı. Fakat çekinceler ve korkular birlikte meze konusuydu. Kilise tarihinin 265’inci papasının 78 yaşında ve muhazakar benzeri karaktere dahi topluluk olması nedeniyle ıslahat yapamamasından keder ediliyordu. Kilise siyaseti açısından 16. Benedikt’in papalığı ayrımsız geçiş dönemi kendisine kaldı. Fakat Mart 2013’te halefi Papa Françesko’nun seçiminde yeniden birlikte yüce ayrımsız bulaşık bıraktı. Yeni papayı seçenlerin yarısından dahası, Benedikt’in atadığı kardinallerdi.

Share: