Bronz Soyer: “Tarihsel Ayrımsız Ağırlık Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin hesaplı temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 sene bilahare, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’hangi karı sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kurultay öncesindeki paydaş buluşmaları ise tüccar ve sanayicilerle devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî bir tartı olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde hiçbir engel bulunmayan” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Gücük Ay 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni nesir ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan bilahare baştan İzmir’da düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer fellah ve iştirakçi temsilcilerinin ardından bu defa tecimen ve sanayicilerle tıpkısı araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına küşade bölümünde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 murahhas ile ayrımsız araya geldiklerini belirterek “Biz siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara ilham alacakları, yararlanacakları tıpkı temel ortaya tarh arzusundayız. Bugünün siyasi meseleleri ile değil geleceğin politik çözümleri ile ilgilendiren tıpkı kongre olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARIYER BULUNMAYAN”

Katılımcıların kebir tıpkısı görev üstlendiğini dile getiren Başkan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî tıpkısı sıkıntı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan tek şey yok. Yeter kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî tıpkı görev üstlendiğimizi ve geleceğe kandil ağrımak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkürname ediyorum. Çünkü bugünün açık oturum ikliminde bunun hangi kadar tahakküm olduğunu hepimiz biliyoruz. Amma hep bu zorlukları aşarak tıpkısı araya gelmiş kalkmak ve bu heyecanı, umudu taşıyor kalkmak akıbet aşama bulunmaz.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya şehir dışında bulunduğu için çevrimiçi katılan İzmir Tecim Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in çokça mefret ayrımsız yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO namına tamam ekibimizle bu sürece elimizden mevrut tamam katkıyı eksiltmek amacıyla hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Umumi Heyet Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi için planlı buluşmaların önemine ilgi çekerek ekonomi alanında metin ve sürdürülebilir gelişmenin fakat eğitimle gibi olacağına dikkat çekti.

Iye Canlı İş İnsanları Derneği (EGİAD) Umumi Heyet Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer üstelik çalışmanın önemine değinerek, cemi desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin ekonomi politikalarını yakalamak için kuma aklın önemine vurgu yaparken, Veli Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Şanlı Susam dahi İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’üstelik yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in beraberinde Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak hisse senedi dünyasından birçok beşer yüz yüze ve devir içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başbuğ Soyer, katılımcıları dikkatle kulaktan basamak aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek hissedar toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine paralel namına toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilişik anne soruları tartışacak. her bir grubun arama konferansı sonrası ortaya çıkaracakları serencam bildirgeleri dört ayrı bilirkişi grubunun masasına sunulacak. Bu dört takım İzmir’dahi geliştirilen döngüsel ekin anlayışının anne bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” neva başlıkları çerçevesinde ajan gruplarının son bildirgelerini müracaat edecek. Sonuç deklarasyonları Şubat 2023’teki balaban kongrenin planlanması için ana girdi akseptans edilecek.

KONGRE YÜKSEK İSTİŞARE MÜESSES TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki saygın isimlerden oluşan Kurultay Efdal İstişare Yerleşmiş eliyle yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, civar toplantıların çıktılarını anne alarak Küçük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve serencam bildirgesini şekillendirecek.

Share: