Bucha’da vurulan anahtar Berlin’de sergileniyor

Rusya’nın Ukrayna’nın Bucha kentindeki saldırılarının hedefi olan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği tıpkısı açacak, Almanya’nın başkenti Berlin’de sergilenmeye başladı. Proje dahilinde savaşın azgın ve dağ yönünün gösterilmesi hedefleniyor.

Ukrayna’nın Kiev bölgesinde saha kayran Bucha’da uğraş sırasında Zalim askerlerinin hedefi olduktan sonra yanan ve süresince 4 kişinin hayatını kaybettiği tıpkısı anahtar, Almanya’nın başkenti Berlin’in bildirme hararetli caddelerinden Kurfürstendamm’daki George-Grosz-Platz Meydanı’nda sergilenmeye başladı. Ukrayna Bölgesel Defans Kuvvetleri’nde memur Andriy Radnyuk yoluyla başlatılan “Das Testament von Butscha” (Bucha’nın Vasiyeti) ünlü proje çerçevesinde Almanlara ve Avrupa toplumuna savaşın gerçekliğinin gösterilmesi, savaşın uzakta olmadığının hatırlatılması ve Ukraynalıların verdiği hayat mücadelesinin anlatılması hedefleniyor. Aracın değme iki tarafına bilgelik panosu yerleştirilirken, Ukraynalı çekişme mağdurları için üstelik bire bir armağan kutusu konuldu. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk serginin “savaşın bitmediğinin aynı sembolü” yerine durması gerektiğini söyleyerek, “Bu makine, bu savaşın vahşetinde tenakus olmadığının ayrımsız hatırlatıcısı olmalı” dedi.

Berlin’e getirilen araçta, Bucha’dan andırmak talip 53 yaşındaki Tamila Mishchenko, 14 yaşındaki kızı Hanna ve Zhanna Kameneva ile Maria Ilchuk hayatını kaybetmişti.

Araca kilolu ilgi

Hurdaya dönen ve savaşın elem yüzünü hatırlatan araca bent da şişman oldu. Meydandan geçenler aracı dikkatlice incelerken, bilgi panosunda kayran alan yazıyı okudu. Gâh ziyaretçilerin ise aracın etrafına çiçek ve oyuncaklar koyduğu görüldü. Aracın turistik cadde Kurfürstendamm’ın ahenktar çevresiyle tezat tıpkı görüntü oluşturması, insanları savaşın gerçekliği ile yüz yüze getiriyor.

Serginin 15 Eylül’e kadar devam etmesi bekleniyor. – BERLİNShare: