Bülent Tezcan: “Söke İşkur Müdürü, Dürüst Parti Mkyk Üyesi Ses Sarıbaş ve Doğru Partili İlçe Başkanı ve Heyetini Tören Düzeni Düzeyinde Karşılamadığı İçin…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan, Aydınlık’ın Söke ilçesinde İŞKUR İlçe Müdürü Gündüz Fırat’ın AKP Minval Karar Umumi Heyet üyesi Ses Sarıbaş ile AKP Söke İlçe Başkanlığı heyetini, “protokol düzeyinde” karşılamadığı amacıyla Ziyalı İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğini açıkladı. Tezcan yaşananları, “Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan AK Partili siyasetçileri diye adete müdürün odasına hışımla girip, müdürün odasını basarcasına taşlama ve gözdağı ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek” sözleriyle aktardı. Tezcan, “DÜRÜST Partililer, siz bürokrasiyi zat kapıkulunuz kadar görmeye alışkın olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkın olabilirsiniz. Siz devleti malınız kadar görmeye alışkan olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Namuslu, yurtsever bürokratları de buna alıştıramayacaksınız” tepkisini gösterdi.

CHP Umumi Komutan Yardımcsı ve Vazıh Mebus Bülent Tezcan, TBMM’birlikte matbuat toplantısı düzenledi. Seçme bölgesi Münevver’de yaşanan aynı olayı nâkil Tezcan, şunları söyledi:

“ZAMAN FIRAT…: Bugün iki tahribat ile ilişik açıklama yapacağım. Birisi izzet tahribatı; başkası birlikte belde tahribatı.

Güneş Fırat… Işıklı Söke ilçesi İŞKUR Yazıhane Müdürü… 26 Eylül günü Görgülü İŞKUR İl Müdürlüğü’nün tıpkı yazısıyla kızağa makbuz. Söke Büro Müdürlüğü’nden İl Müdürlüğü emrine çekildi. İlk bakışta alışılagelen tıpkısı uygulama kabilinden düşünülebilir. Amma olayın ense planına baktığınızda devletteki lime lime çürümeyi görebiliyorsunuz. Tümen devleti uygulamasının ve AK Fırka’nin heybet partisi olduğunun, devletin çürüdüğünün, bürokrasinin kuşkusuz bire bir yıldırma altında olduğunun seçkin aşamasını can alıcı ve vicdanları sızlatan tıpkı şekilde görebilmeniz, izleyebilmeniz olabilir.

PROTOKOL DÜZENİ İLE KARŞILAMASI İSTENİYOR: Olay ne? Zaman Fırat büro müdürü, DOĞRU Tümen’nin kurumlardan sorumlu tıpkısı kaymakamlık yöneticisi, görevlisi ofis müdürünü arıyor. Diyor kim ‘Sizi Dalan Karar Umumi Heyet üyemiz ile ziyarete geleceğiz, heyetle.’ Randevulaşılıyor, ‘Saat 10.00’da buyurun gelin’ deniliyor. Olur, randevulaşılan 16 Eylül tarihinde, ‘buyrun gelin’ dediklerinde kim ati? Çarkıt AK Fırka Görgülü İl Kadın Kolları Başkanı, deminden bile Format Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi Ses Sarıbaş. Beraberinde YANLIŞSIZ Fırka Söke İlçe Başkanı, Bilgisizlik Kolları Başkanı ve DOĞRU Partili yıldız bilimi. Müdür satma, üçüncü katta bulunduğu odada gayrı görevlilerle bir güruh halinde.

Kızağa alınma sebebi: Idarehane Müdürü Gündüz Fırat, SELIM Parti heyetini üçüncü kattan inip kapıda protokol düzeni ile neden karşılamadı? Beyninde bire bir saylav, celal görevlisi, vali, vali yardımcısı, bakan namevcut. Protokol listesinde düzlük düzlük birisi yok ama yazıhane müdüründen SELIM Parti Forma Karar Yönetim Kurulu üyesi ile YANLIŞSIZ Tümen İlçe Başkanı ve heyetini üçüncü kattan giriş katına inip kapıda görevlileri ve tören düzeni düzenine göre dizip tören düzeni düzeni ile karşılaması isteniyor.

AKP MKYK ÜYESİNDEN VE AKP’Lİ İLÇE BAŞKANINDAN BOZUKLUK DİLEYECEK, NİYE?: Devletin bürokratı olduğunun bilincinde olan öğür bürokratı olmayan büro müdürü bulunduğu katta bekliyor, inmiyor aşağıya. Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan YANLIŞSIZ Partili siyasetçileri diye niteleyerek adete müdürün odasına hışımla girip müdürün odasını basarcasına taşlama ve zılgıt ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diye. Randevu 16 Eylül 2022 tarihi. Giriş katta tören düzeni karşılaması isteniyor. Bu yapılmayınca çarçabuk akabinde Işıklı İŞKUR İl Müdürü devreye giriyor. İŞKUR İl Müdürü, bölüm müdürünü telefon ile arıyor ve diyor kim ‘Özür dileyeceksin.’ Kimden? SELIM Fırka Tarz Değişmeyen Umumi Heyet üyesinden ve DÜRÜST Partili kaza başkanından özür dileyecek. Ne? Protokolde karşılamadın diye niteleyerek.

‘SAYIN MÜDÜRÜN, TÖREN DÜZENI DÜZEYİ DEĞİL BU’ DİYOR: Idarehane müdürü diyor ki el müdürüne ‘Sayın müdürüm, tören düzeni düzeni bu değil. Ben tıpkı politik partiyi Eşkal Değişmeyen Umumi Heyet üyesini kapıda karşılayamam. Karşılarsam tören düzeni düzeni kuramam. Bununla ilgilendiren görevlileri kapıya dizemem. Karşılarsam cürüm işlemiş olurum.’ Bakın daha yakın zamanda Tunceli Çemişgezek’te bunun tıpkı örneği görüldü. Hatırlatıyor bunu diyar müdürüne. Çemişgezek’te garnizonda bu gelecek dolayısıyla soruşturma başlatıldı. ‘Hayır karşılayacaksın, karşılamazsan kusur dileyeceksin.’

BASKIYI GÖREBİLİR MUSUNUZ?: Bürokrasinin düştüğü açmazı ve durumu görebiliyor musunuz? Bir tümen yöneticisini üçüncü kattan kapıya gidip karşılamadan diye niteleyerek, bir idarehane müdürünün kerem protokolünü layıkıyla uyguladığı için karşılaştığı baskıyı görebiliyor musunuz? İşin elan korkulu yanı, memleket müdürü, ‘Ara bozukluk dile’ derken bir başka madde elan söylüyor. ‘Moralim bozuktu, eşimle çarpışma ettim, ailevi sorunlarım vardı da kendini affettir.’

Ben yer müdürü ile konuştum. Bütün bu süreci anlattı… Idarehane müdürü bunu birlikte kabul etmiyor. Kabul etmeyince kendisine 21 Eylül tarihinde, İŞKUR İl Müdürü tıpkı ihtar yazısı gönderiyor. Ihtar yazısında deniyor kim ‘Seninle ilgilendiren muhtelif şikayetler alınıyor.’ Ne şikayet olduğu belli değil amma şikayetin ne olduğunu bütün çok ferah biliyor. Şikayet YANLIŞSIZ Partili gibi davranan ayrımsız formalist olmaması. DÜRÜST Parti’nin emir ve talimatlarına göre değil, cesamet bürokrasisinin gereğine göre akıntı etmesi. ve arkasından 5 dönme sonradan üstelik toprak müdürü emriyle ülke emrine alınıyor. Çok ilginç, için türlü şikayetler var denen İŞKUR Söke Müdürü, namına bu yazıyı gönderen el müdüründen henüz yüksek takat sınırı notuna sahip…

ÇEMİŞGEZEK’TE SELIM PARTİ İL BAŞKANI ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI: Bunun tıpkı örneklerini daha geçmiş ayrıksı yerlerde gördük. Tunceli ilinde Çemişgezek Gedikler Karakolu’nda DOĞRU Tümen İl Başkanı askeri törenle karşılanıyor. Askeri törenle yer başkanına amade kıta askerler diziliyor. Askeri törenle karşılanıyor. Tıpkısı eksantrik konu elan ilk yaşamıştık. Hatay Dörtyol ilçesinde. Bir milletvekilinin oğlunun uğrunda polis memurları sıraya dizildiler. Polis Güçleri memurları sırada. O utanç tablosu bibi hafızalarımızda. Tıpkı apayrı eş Denizli’de 30 Ağustos törenlerinde yaşanmıştı. Çivril ilçesinde hezel törenlerinde protokolde garnizon komutanına yer ayrılmamış AK Öğür ilçe başkanı ve partililere tören düzeni düzeninde meydan mevdu. Binali Sebep, elden İzmir saylav, başbakan sıfatı bulunmayan. Bitlis’e gitmiş, sayın Binali Sebep milletvekili kendisine oturuyor, Bitlis Valisi karşısında ayakta. O fotoğrafı servis ettiler. Şevket düzenini getirdikleri noktaya bakınız.

SIKILGAN, VATANSEVER BÜROKRATLARI BUNU ALIŞTIRAMAYACAKSINIZ: YANLIŞSIZ Partililer, siz bürokrasiyi zat kapıkulunuz üzere görmeye alışkan olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkın olabilirsiniz. Siz devleti malınız üzere görmeye alışmış olabilirsiniz. Ama biz buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Sıkılgan, yurtsever bürokratları üstelik buna alıştıramayacaksınız.

Ego Söke İŞKUR Müdürü’nü kutlama ediyorum. Devletin bürokratı kabilinden debi ettiği amacıyla tebrik kartı ediyorum. İktidarın bürokratı kabilinden kaime ve talimata korkarak boyun eğmediği amacıyla tebrik kartı ediyorum. Görevini göre yaptığı amacıyla tebrik ediyorum. Devletin itibarını ayaklar altında aldırmadığı üzere tebrik ediyorum. Hep bürokratlara söylüyorum, bu iktidarın ömrü az. Günleri mahdut. İlk seçimde bu kuvvet görevi bırakıp gidecek. Günleri sayılı bu iktidarın gravite ve tehditlerine boyun eğmeyin. İktidarın, DÜRÜST Tümen’nin bürokratı üzere değil devletin bürokratı kadar debi etmeye bitmeme edin.

ŞEB 12.00’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE DINLETI, DERNEK MİLLİ PARKTA YAPILAMAZ: Benzeri başka laf… Kuşadası’nda Gönül Yarımadası Milli Parkı var. Türkiye’nin en nadide bölgelerinden birisi. Burası bir pres ihalesi ile işletmeye verildi. İşletmeciye verilirken elan evvel eksiltme sözleşmesinde sıfır hükümler gecekondu. Demin bura çevrenin doğanın, tağyir edilmesine göz yumulacak, kontrolsüz benzeri şekilde işletiliyor. Çevreciler ayakta… İhalenin fesih edilmesi amacıyla ülkü açtılar. Yapılan sözleşmede işletmeciye milli parkta dernek, dinleti gibi etkinlik etme imkanı veriliyor. Şeb saat 24.00’e kadar buralarda turizm işletme belgesi alması halinde hayatiyet icra fırsatı verilmiş… Milli parklarda ışık, patırtılı, şamata kirliliği katıksız hayatı yeryüzü iri tehdit unsurlarından birisi. Akşam saat 12.00’ye kadar dinleti, düğün ve tıpkı etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı bulunmayan ederseniz. Milli parkı milli park yeri olmaktan çıkarırsınız. Buna karşın hoyratça buradaki uygulamalar, tahribat kararlılıkla devam ediyor.

Yine bire bir yerde, coşkunluk tehlikesi zımnında, yaklaşık 20 yıldan fazla bire bir zamandır milli parkta mangal yakmak haram. Fakat bu işletmeciye, müşteriye korluk servisi yapma imkanı mevdu. İşletmeci, orada mangal yakma yasağını bire bir şekilde delebilme imkanına erbap olacak. Elan kötüsü; belde ile uyumlu olmayan, natür ile ahenktar olmayan, oranın endemik türleri ile ağır ezgi sıfır benzeri belde düzenlemesi işlenmiş. Haddinden Fazla açık tıpkı lokanta mensur edilmiş. Hukuka açık muhalif olmasına rağmen, orada ilişkin birimlerin; Milli Parklar müdürlüğünün gözü uğrunda, göz yummasıyla, tolerans göstermesi ile degaje bire bir kasaba düzenlemesi mamul… Milli Park’ın bütün o doğal güzelliği iptal ediliyor. Ayn göre göre yok edilmeye başlanmış. Bu yapılaşma karşısında, Kuşadası’nda gönüllüler; akademik çevrelerden tutun, belde örgütlerine büyüklüğünde… Bir hukuk mücadelesi veriyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrımızdır. Bu ihaleyi derhal nakız edin. Bu belde katliamına dur deyin.”Share: