Bursa’daki göl ve göletlere 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldı

Bursa’daki göl ve göletlere, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce üretimi yapılan 2,5 milyon sazan çocuk su bırakıldı.

Bakanlığın “Akarsu Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Orhangazi ilçesinde İznik Gölü’nün Yeniköy Şeş Sahili’nde etkinlik düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdür Muavini Mehmet Akif Şenyürek, konuşmasında, Bursa’nın 5 ilçesinde iri ve ılımlı ölçekli 45 göl ve gölette balıklandırma çalışması yapıldığını bildirdi.

Bu kapsamda il genelinde 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldığını tamlayan Şenyürek, “Serencam 5 yıla baktığımızda 3 milyon 400 balığı suyla buluşturmuşken, bu sene az buçuk elan çok sayıda balığı göl ve göletlerimizde suyla buluşturuyoruz.” dedi.

Bursa’da su ürünleri üretiminin arttığını dile getiren Şenyürek, İznik Gölü’nün hususi dirim bilimsel, yapı bilimsel ve ekosisteme sahip olduğunu vurguladı.

Gölde 27 balık türünün yaşadığını nâkil Şenyürek şöyle konuştu:

“İznik Gölü’nde 4 avlak sahası ve 5 su ürünleri avcılık kooperatifi bulunmakta olup 129 ruhsatlı balıkçı gemisi mevcuttur. Sportif avcılığın geliştirilmesi, göllerdeki balık popülasyonunun artırılması için Edirne İpsala Su Ürünleri Araştırma İstasyonundan getirilen yavru balıklarla, Bakanlığımız Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğünün organizasyonu ile İl Müdürlüğümüzce saf göl ve Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki göletlerde balıklandırma çalışması yapılmaktadır. Sulama gayeli yapılan göletlerin balıkçılığa kazandırılması çalışması ile süreduran durumda olan kaynaklar üretime kazandırılarak farklı üretim modellerinin uygulanmasına imkan sağlayarak bu çerçevede ülkemizde eksikliği mahsus sportif avcılık alanlarının ilimizde oluşturulması yönünde mefret tıpkı girişim atılmıştır. Vatandaşlarımıza ve köylümüze düşen fariza ise doğal göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına apotr olunması ve bunların büyüyerek yeryüzü azından bir kez üremesine okazyon sağlanmasıdır. Böylece ortamda katıksız üreme döngüsü sağlanacaktır.”

Balık yavrularının göle bırakılmasıyla sona eren programa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Ofis Müdürü Atak Belgen, Orhangazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Çınar, Orhangazi Kültür Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, su ürünleri mühendisi Hacı Söz Zaman ve ekincilik teknikeri Şair Çelebi katıldı.Share: