Burulaş’ın bağışladığı 37 otobüs hizmete devam ediyor

Bursa’de yenilediği vesait ve belli belirsiz raylı sistemler ile ulaşıma kalite ve genişlik getiren Burulaş’ın, yönetmelik cihetiyle seferden çektiği 37 otobüsü yardım etmesi tartışmaları birlikte yanında getirdi. Sayıştay yoluyla eleştirilen Burulaş’ın otobüslerden 18 tanesini Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, 16 tanesini birlikte Bursa’daki ilçe belediyeleri ile talep fail mikro genelindeki belediyelere verdiği belirlendi.

Sayıştay Burulaş’ın 2021 yılında 5.1 milyon teklik simgesel derece biçilen 37 otobüsü hibe etmesini eleştirmişti.

Burulaş’tan alınan bilgiye göre, otobüslerin yaşı 12’yi geçtiği, özürlü taşımaya uygun olmadığı amacıyla talimatname dışında kaldığı ve filodan çıkarılması kararı alındığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada yapılan algının aksine bu otobüslerden 18 tanesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla değişik hizmetlerde kullanılmaya bitmeme ettiği, 2 tanesinin Kızılay’a bağışlandığı bu otobüslerin da birisi Şehreküstü meydanı görünmek üzere günce 100 vahit koku bağışı topladığı, 5 tanesinin Bursa’daki kaymakamlık belediyelerince kullanıldığı, 11 tanesinin üstelik talep eden aut şehirlerdeki belediyelere armağan edildiği belirtildi.

Hibe edilen otobüslerden birisinin üstelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın gezgin projelerinden kendin yap atölyesi çerçevesinde öğrencilere hizmet verdiği belirtildi.

Otobüs yardım edilen Bursa ve özge şehirlerdeki belediyelerin isimleri şöyle: ” Orhaneli, Yenişehir, Kestel, İnegöl, Orhangazi, Siirt Kurtalan, Afyon Sandıklı, Antalya Katarakt, Edirne Keşan, Yalova Altınova, Konya Ilgın, Yalova Çınarcık, Yalova Belediyesi, Kütahya Simav ve Pazarlar, Mamuşa”. – BURSA

Share: