Büyükşehir’den dev bir erke yatırımı elan

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin dev enerji projesi 16 Megawatt’lık (MW) Sıra Enerji Santralleri (GES), Türkiye’nin en balaban amme GES yatırımı namına değerlendiriliyor. Komutan Evre, enerji sektöründeki bu makro yatırımın detaylarını anlattı. Merhale, “Dönüş ışığının elektrik enerjisine dönüşmesine çevrilmiş günler kaldı” dedi.

“16 Megawatt’lık Tarih Erke Santralleri’nin ilk etabı olan 8 MW’lık kısmını Açıklık ayında devreye alacağız” diyen Başbuğ Mehmet Kerte, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eylülün önce haftası fiziksel kendisine sahada başladığımız projenin birinci etabını 3 ay üzere rekor tıpkı sürede tamamlayacağız. Kamuda ihalesi yapılıp yapımına başlanan genişlik iri çağ enerjisi projesini Erzurum’a kazandırmanın muhik gururunu yaşıyoruz. Bilindiği kabil proje 3 ayrı mahallede, Yakutiye Yerlisu Mahallesi’nde 3 MW, Aziziye Ilıca Mahallesi’nde 3 MW ve Aziziye Ev Mahallesi’nde 10 MW kalkışmak üzere mecmu 16 MW kurulu elektriksel güce sahiptir. Almanak elektrik üretim kapasitesi 32 milyon kilowatt saattir. Bu sığa ile 18 bin hanenin cıvıltı ihtiyacını karşılanabilir. Almanak şehremaneti bütçesine katkısı ise 110 milyon liradır. Proje çerçevesinde; 250 dönüm arazinin reglajı yapıldı. Sülale Mahallesi’nde proje sahasında ise öz kenarı ıslahı yapıldı. 1500 tona yakın polat imalatı, 13 km’lik havaii erdemli gerilim erke nakil hattı, 5 km çap faziletli gerilim erke nakil hattı yapıldı. 43 skor beton köşk, 150 nüsha inverter ve 40.000 sayı gün panelini ise sahaya işlemeye bitmeme ediyoruz.”

“Erzurum erke üretim merkezi olacak”

Komutan Mehmet Sekmen, Büyükşehir’in yatırımlarıyla gelişigüzel kentin erke üretim merkezi olacağını kaydetti. Başkan Gömlek, şöyle bitmeme etti: “Elhak 2019 yılında Aziziye’nin Ilıca Mahallesi’nde 4 MW ve Yakutiye’nin Yerlisu Mahallesi’nde 3 MW kalkışmak üzere devreye aldığımız 7 MW’lık Tarih Enerji Santrali, 3 sene 2 ayda kendini amorti etti ve demincek değme ay belediyemizin bütçesine 3 milyon liralık ulama sağlamaktadır. 16 MW’lık Devir Santrali ise fizibilite raporları doğrultusunda 4 sene 2 ayda kendisini amorti edeceğini ve bildirme bir iki 20 yıl Büyükşehir Belediyesi’ne hizmet edeceğini öngörüyoruz. Santrallerden üretilen neşelilik enerjisi, Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Akarsu Kanalizasyon İdaresi’nin zindelik tüketimleri seçme ay böylece mahsuplaştırılacak. ve üretim fazlası ise cıvıltı kurumuna satışı gerçekleştirilecek. Antrparantez hareketlilik faturalarına ve diğer mahrukat ürünlerine mevrut zamlardan Büyükşehir Belediyesi kendisine etkilenmeyeceğiz. Gelecek nesiller üzere yapılacak bildirme gür özdek olan bozulmamış ati fakat yenilenebilir enerji ile mümkün olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden hiçbir limonluk gazı salmayan ve gelişigüzel susturucu kabil zararlı doğal gaz bırakmayan gün enerjisi sistemlerine müstelzim önemi vermeye devam edeceğiz.” – ERZURUM

Share: