Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, çekim ve aplikasyon namına üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı Ensiz başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu ortamında bulunan Mahdut Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Mikro referans sonuçlarının birinci fazda dubara oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, çekim ve uygulama olarak üç ana başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz müracaat süreçlerini ‘analiz, cazibe ve uygulama’ namına 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci kumpas işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret namına kül çalışmalarımızı bili odaklı bir şekilde hacısı hocası ile benzeri cümle yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve uygulama olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yer akıcı şekilde, yer bereketli, dallı güllü bire bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle kül başvuruların tamamı afaki benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını inandırmak isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim tedris yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine doğrulama edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve sosyal buut kriterleri ana alınarak dijital ortamda afaki benzeri şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunma mail bakanlık yurdundan temizlemek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dubara aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda mecmu elverişsiz başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda yer fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunma erdemli fent oranını gerçekleştirdik. Mevki olarak birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik benzeri istikbal oranı ile hem bile bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde de ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak amacıyla 41 yer merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.”Share: