ÇAKER’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık arkalama

ESIR Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insani konularda bindi amacıyla 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını açıkladı.

KUL Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Vekillik, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın ceberut savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının nöbet açtığı ivedili insancasına zorlukların üstesinden gelmesine arkalamak üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

HADDINDEN FAZLA SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VAR

Açıklamada, uğraş zımnında bir nice bölgede etkili mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu anlatım edildi. Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkenin şişman tıpkı bölümünü esmer mayınları, patlamamış cephane ve umum yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Moskof aktörler eliyle Ukrayna’dahi gördüğümüz şekilde ahali yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha geçmiş Suriye’de vakit kaybetmeden DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar verimli tarım arazilerine erişimi engelliyor, baştan nesir çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve yazıksız Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet dahi hastalıklı bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin pahal olabileceğini tutum ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar benzeri alana karşılama etmektedir.”

ÇAKER’den Ukrayna’evet 1 bilyon dolarlık silah yardımı

 

Acun Bankası’ndan Ukrayna’evet 4,5 milyar dolar

 

Share: