Çalım: “Eke Meclisimizden genişlik nazik beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Umumi Kurul’dan geçirilmesidir”

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Hava, “Mefret Meclisimizden yer nazik beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Umumi Kurul’dan geçirilmesidir. Bu yasa, 2053 açık muvaffakiyetsiz tart ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla hukuki ve hararetli tıpkı altyapı sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Çekicilik, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığı ile sadık kuruluşlarının 2023 yılı bütçesi sunumunda, 12 ilde 10 bin sanayi projenin, 3 bin 930’unu 1 sene üzere gelişmemiş bir sürede tamamladıklarını, kalanları bile esnafa konfirmasyon edeceklerini belirtti.

Eylül ayında Samsun’dahi temelleri atılmış Toybelen Uran Sitesi’ni 2023 yılının önce aylarında tamamlayacaklarını bildiren Çalım, yöresel dokuya akıllıca ekincilik karye projelerini 81 ilin rustik bölgelerinde yaygınlaştırdıklarını vurguladı.

Toplam 7 bin kullanılmamış köy evini tamamladıklarını, kalanlarını da sunma gelişmemiş sürede bitireceklerini belirten Hava, İskan Kanunu kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde 8 bilyon 410 milyon lira yatırımla dernekevi mimariye uygun 11 bin 212 konutu mensur ettiklerini söyledi.

Dönüşümde koskocaman başlıklardan birinin “otoparklar” olduğunu tamlayan Tasavvur Kurum, İstanbul Ümraniye’de yaptıkları katlı otoparkın örneklerden biri olduğunu, şu anda mevcut inkılap alanlarında olabilecek bildirme yüksek sayıda, on binlerce araçlık park üretimine devam ettiklerini bildirdi.

Alım, kentsel dönüşümle beraber bina teftiş sisteminin faal ve dosdoğru yürütülmesinin ülkeyi depreme istihzar noktasında dirimlik olduğunu belirterek, “Bütün bina teftiş sistemiyle 7/24 esasıyla çalışarak 6,6 milyon ev ve gelişim yerinin denetimi tamamlamıştır. Böylece 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladık. Sakat binaların dönüşümü ve bakir binaların canlı denetimiyle, evlerimizde ve gelişim yerlerimizde konforu, çağdaş koşulları yakalayacak, 2035 yılına kadar ülkemizde afetlere dirençsiz yegâne ayrımsız gayrisıhhi yapı, tek tıpkı batma alanı bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

Elazığ ve Malatya’bile küsurat 6 bin 101 aile kısa sürede tamamlanacak

Bakan Gelgel, TOKİ, İller Bankası, Çatı İşleri ve Kentsel Inkılap Genel Müdürlüğü vasıtasıyla aceleci bire bir şekilde tahavvül çalışmalarını bitmeme ettirdiklerini hatırlatarak, şunları rapor etti:

“Mecmu kıyamet alanlarında kısaca 45 bin bölük, aksiyon yeri, dam, köy evinin yapımına başladık. Konutlarımızın büyük kısmını teyit ettik, kalan konutlarımızı birlikte sene sonuna kadar teyit edeceğiz. 1 kamer süresince tam sokaklarını bir tane yegâne dolaştığımız, göçük alanlarında sabahladığımız, milletimizle dal kolalama çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize tasdik ettik. Kalan 6 bin 101 evimizin inşasını de genişlik bodur sürede tamamlayıp, doğrulama edeceğiz.”

İzmir’da iri bir tahavvül tamamladıklarını, yapacakları rezerv konutlarla birlikte toplanmış 5 bin 61 konuttan 1404’ünü teslim ettiklerini aktaran Kurum, 3 bin 657 çekince konutu yıl sonuna kadar tasdik edeceklerini söyledi.

Gurur, Giresun’daki hâkim felaketinin peşi sıra Kullanılmamış Dereli, Yeni Doğankent’te dere yatağından ırak, faziletli ayrımsız alanda Türkiye’ye benzer olacak kullanılmamış tıpkısı ilçe kurduklarını, Rize, Kastamonu, Sinop ve Bartın’de dominant afetinin yaralarını sardıklarını, yıpranmamış evler yaptıklarını, endüstri sitelerini dönüştürdüklerini söyledi.

“Millî Ulama Beyanımızı dünya kamuoyuyla paylaşacağız”

Çekicilik, ekonomik, içtimai ve çevresel zararlara etmen olan afetlerdeki artışlara karşı şehirlerin direncini yükseltmek üzere yekpare sektörlerde rüçhan eylemlerin belirlendiği Millî Uzlaşma Stratejisi ve Gösteri Planını 2023 yılı içerisinde tamamlayacaklarını söyledi.

Bakan Çalım, ” Mısır’bile şu dakika bitmeme eden COP27 toplantısında Millî Katkı Beyanımızı dünya kamuoyuyla paylaşacağız. Makro Meclisimizden yer şişman beklentimiz İklim Değişikliği Kanununun hazırlanması ve Umumi Kurul’dan geçirilmesidir. Bu kanun, 2053 kesin akim çıkarma ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla türel ve zinde bir enfrastrüktür sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Çalım, akim çıkarma üreten, çevreyi kirletmeyen yerel ve milli makine TOGG’un gerekseme duyduğu teknolojik alt yapı, şarj istasyonları, park yeri sistemleri ve benzetim ortamlarını nesir ettiklerini ve şehirleri TOGG’a hazırladıklarını kaydetti.

Çekicilik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşımızın düşüncesiz uygulamaları, beyinli gidiş geliş ve erişim elemanlarını kullanarak şehrin her namına 15 dakikada ulaşabilmesini sağlayacak yenilikçi aynı strateji üzerinde çalışıyoruz. Bugün yine akil herkes ve teknolojilerle donattığımız, 2003 yılında sayısı elden 31 olan Spontane Meteoroloji Gözlem Sistemlerimizi 2022 yılı itibarı ile 2057’ye çıkardık. ‘Piri Reis’ denizcilik sayfası ile Cebelitarık Boğazı’ndan Hazar Denizi’ne büyüklüğünde denizcilik meteorolojisi hizmetleri sağlıyoruz. TOGG’umuzun sürücülerine, meteorolojik verileri anlık adına gösterecek vacip hesap pusulası, er uyartı ve rota önerilerini sunacak çalışmalarımızı da daha çok sonuç aşamaya ulaştırdık.”

“Düşüncesiz avantaj oranını 2035 yılında yüzdelik 60’a çıkaracağız”

Muvaffakiyetsiz Atılan Projesi’ne ait bile hikmet veren Gurur, proje ile plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin titrem camekân gazı salımını engellediklerini tabir ederek, depozito üzerine de ayrımsız başarıyı göstereceklerini vurguladı.

Gurur, “Depozito idare sistemini 2023’ün sonuna kadar kül illerimizde ve ilçelerimizde 7 bin depozito reddetme noktasında gerçekleştireceğiz. Akim Atılan Projesi çatısı altında uyguladığımız mecmu çalışmalarla 2017 yılında yüzde 13 olan düşüncesiz yarar oranımızı yüzdelik 27,2’ye çıkardık. 2023 yılında inşallah bu oranı önceki yüzde 35’e, 2035 yılında yüzdelik 60’a çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gurur, sonuç yerine yıllardır arıtma halinde mevcut Türkiye Yurt Ortaklık Bankasını 2019’birlikte baştan hizmete açtıklarını, şube sayısını 79’a çıkarttıklarını, faal büyüklüğünü 115 bilyon liraya, reel sektöre olan desteğini bile 69 milyar liraya ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Share: