Çanakkale ruzname haberi | Vekil Akar, Macaristan Gelibolu Anıtı’nın açılışına katıldı

Icra Vekili Akaret, Macaristan Gelibolu Anıtı’nın açılışına katıldı

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesinde, Çanakkale Savaşları sırasında Türk askerinin yanı sıra savaşarak hayatlarını kaybeden Macar askerlerinin anısına yapılan Macaristan Gelibolu Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törene katılan Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, “Günümüzde hem Macaristan hem birlikte Türkiye’nin çevresinde meydana mevrut riziko ve tehditlerin artmasıyla ikili aksiyon birliğimizin çok henüz önem kazandığını söylememiz yanlış olamaz. Hem birer NATO müttefiki kendisine hem da ikili münasebat çerçevesinde önümüzdeki dönemde düet ilişkilerimizin her güzeşte periyot artacağına ego bilcümle samimiyetimle inanıyorum” dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında 107 sene geçmiş Türk askeri yanında savaşarak hayatlarını kaybeden Macar askerlerinin anısına yapılan Macaristan Gelibolu Anıtı’nın açılışı yapıldı. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi yerleşkesinde planlı açılış törenine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Macaristan Defans Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky, Macaristan Erkânıharbiyeiumumiye Başbuğ Yardımcısı Tümgeneral Zsolt Sandor, Yıldız Deniz Düzlük Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Rasim Yaldız, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile Macaristan’dan gelen askeri astronomi katıldı. Program iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Törende mütekellim Icra Vekili Hulusi Akaret, ‘Bir araya gelmemizin ve bu anıtın sebebi, burada beribenzer şişman benzeri kahramanlık gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri unsuruyla, Türk unsuruyla bu arada müşterek bu arada mücadele eden kahraman Macar askerlerinin hatırlanması üzere, bu iradeyle anıtın yapılmasına karar verdik. Yani tıpkı anlamda acun savaşının seyrini değiştiren ve hep dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten muharebelerin olduğu aynı alanda beraber mücadele ettiğimiz aynı milletin mensuplarıyla, Macaristan mensuplarıyla bu arada burada bulunmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Cemaziyelevvel ve bugün tarihte ve günümüzde bize cebin temas ahit ülfet ve muadele ilişkilerini sürdüren Macar halkına birlikte buradan şahsım ve ülkem yerine saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘MACAR HALKIYLA, MACARİSTAN’LA BİNLERCE YILLIK İLİŞKİMİZ VAR’

İki devlet arasındaki kültürel ve tarihi bağların önemini vurgulayan Nazır Akar, “Macar halkıyla, Macaristan’la binlerce almanak ilişkimiz var. Binlerce yıllık dostluk münasebetlerimiz var. Zımnında bunları sürekli hatırlamak durumundayız. ve bu iki mevki arasındaki kültürel ve tarihi bağların dahi hangi büyüklüğünde eke olduğunu zaman aynı sefer henüz görmekteyiz. Tarihi ortak şahsiyetlerimiz var. Ortak mimarlık eserlerimiz var. ve bu zaman süresince hep coğrafyada âdeta Türk ve Macaristan hisse senedi birliğinin, Macar gelişim birliğinin güzel örneklerinin sergilendiği simge faaliyetlerimiz var. Tarihin derinliklerinden gelen bu ilişkilerimiz hele 1’inci Acun Savaşı sırasında somut yerine kendisini göstermiştir. Hepinizin bildiği kabil Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Osmanlı ordusunun 15’inci Kolordusu Galiçya’birlikte savaş ederken eş şekilde Macar askerleri birlikte burada Türk askerleriyle bile mücadele etmişlerdi. Bu tarihteki bu arada yaşadıklarımız, kederde ve kıvançta bire bir olmamız bugünkü siyasetimizi birlikte belirleyen sunu oylumlu etkenlerden biridir. Bildiğiniz üzere bu mücadelede martir olanların benzeri kısmı şu anda Budapeşte Şehitliği’nde yatmaktadır. Macar dostlarımızın oradaki şehitlerimize iri bir titizce, şişman aynı nazikâne ve iri aynı ilgiyle bakmaları zımnında ben burada tekrar teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

‘İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN SEÇME SABIK ÇEVRIM ARTACAĞINA İNANIYORUM’

Çanakkale Savaşları sırasında tahminî 200 Macar askerinin Türk askeriyle birlikte savaştığını belirten Nazır Akar, ‘Tüm Macar askerlerini bile burada saygıyla anıyorum. Çanakkale’üstelik görev fail Macar askerlerinin anısı Budapeşte Türk Şehitliği’nde yatan 480 askerimiz Türk-Macar dostluğunun çokça yüce göstergesi ve halkasıdır. Türkler ve Macarlar tarihte bu arada olmuşlarsa bugün bile hep çalışmalarımızda özellikle savunma ve güvenlik gelmek amacıyla ayrıksı bilcümle alanlar karışma çok eli sıkı iş birliğinde olmamızın memnuniyeti içindeyiz. Günümüzde hem Macaristan hem bile Türkiye’nin çevresinde meydana gelen risk ve tehditlerin artmasıyla ikili gelişim birliğimizin çokça henüz ehemmiyet kazandığını söylememiz falsolu gayrimümkün. Hem birer NATO müttefiki adına hem dahi düet ilgiler çerçevesinde önümüzdeki dönemde düet ilişkilerimizin rastgele geçen çevrim artacağına ben hep samimiyetimle inanıyorum. Aramızdaki bu tarihi bağları unutmamız mümkün değil. Biz bunları gelişigüzel antlaşma saygıyla anıyoruz. Tarihteki mümasil ilişkilerimizi sembolize fail bu anıtın de akıbet mertebe kocaman ve manalı olduğunu ve kâin manevi mirasımıza ilave ayrımsız katkı sağladığını buradan yorumlamak istiyorum. Tarihimizi hatırlamak itibarıyla yüce ve anlamlı olduğunu değerlendirdiğimiz bu eserin, bu anıtın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kahramancasına, beraberinde uğraş ederek, hayatlarını vatan amacıyla, ulus için, sancak amacıyla veren Türk ve Macar askerlerini tıpkı kere henüz yağmur, utanmak ve minnetle anıyorum. Yaşa Türk-Macar dostluğu” dedi.

Yapılan konuşmadan bilahare Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky’nin kurdele kesilmesiyle anıtın açılışı gerçekleştirildi.

‘TÜRKLER İÇİN ÇANAKKALE HANGI İSE BİZ MACARLAR İÇİN ÜSTELIK DOBERDO KAVGA ALANI O’

Anıt açılışının arkası sıra mütekellim Macaristan Defans Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky, ‘Savaşan parçalanmamış milletlerin mutlaka lahut saydıkları yerler vardır. Ama bunların kutsallığı dinden kaynaklanmaz. bahis konusu yerler şehitlerin kanıyla, orada gösterilen kahramanlıkla kutsanmış, savaşların seyrini değiştiren cepheler-cenk alanlarıdır. Milletlerimizin tarihi birer savaşlar silsilesidir. Sonunda kahramanlığa istinkâf etmek duyanlar için ziyaretgah anlamına gelen buna benzer birçok düzlük vardır. Bunlar beyninde birlikte 1’inci Dünya Savaşı’nın devasa cenk alanları öne çıkmaktadır. Amma buna şaşırmamalıyız. Bu alanlardaki çarpışmalar savaşan tarafları genişlik nazik gayretlere zorlamış, dönemin gelişmiş silahları o zamana büyüklüğünde eşi görülmemiş zayiatlara sebebiyet vermiştir. Çanakkale’nin, Türkler üzere buna analog, kutsi ayrımsız alan olduğunu çok gür bilirim. Burası daha donanımlı ve esasen kahramanca savaşmış düşmana karşı, ecdadına müstahak şekilde bir nice zafere imza atmış Türk askerlerin savaştığı ayrımsız alandır. Türkler üzere Çanakkale hangi ise biz Macarlar için dahi Doberdo uğraş alanı odur. Çanakkale, siperlerdeki çarpışmalarda çekilen eziyetin bir simgesidir ve özlük vatanları için diğer her şeyi ayrımsız kenara bırakan Türk askerlerini ihtifal yeridir” ifadelerini kullandı.

‘ANIT, BİZE HALKLARIMIZIN BENZERLİKLERİNİ ANIMSATIYOR’

Çanakkale Savaşları sırasında neler yaşandığını bildiğini belirten Nazır Kristof Szalay-Bobrovniczky sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Süngü çarpışmalarına, İtilaf çekişme gemilerinin dokunaklı toplarına, çekicilik muhalefetine, hastalıklara, çağcıl silahlara ve akıllıca yer toplarının olmayışına katlanmak gerekmişti. Askerlerin tıpkı sözü vardır; topçular, savaş alanlarının kraliçeleridir ve gemi toplarının çelik fırtınalarına alın çıkma cüretini izah etmek boşunadır. Böyle tıpkısı ortamda Avusturya-Macaristan el zamanlar faal Türk askerlerine müzaheret elini uzatarak onlara bütünüyle bataryaları yollamıştır. Gönderilen ciddi topların beraberinde Macar askerler üstelik gelmişler ve Türk silah arkadaşlarıyla birlikte çarpışmışlardır. Bu ülfet mücadelesinin hatırası bugün dikilen anıttır. Bu mukaddes yerde Türk dostlarının yardımına yetişen ve onlarla beraber bozuk tıpkısı zırh arkadaşlığını yaşatan Macar askerlerinin hatıralarını ölümsüzleştirmemize imkân sağlayıcı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine şükranlarımı sunarım. Bizim için bu Macar anıtı, çokça elan fazla mazmun taşımaktadır. Bu anıt bizlere eskiden hazar ve çapraz nazikâne sonuçlanan sakat savaşlarımızı hatırlatıyor. Bize halklarımızın benzerliklerini, tafsilatlı birlikteliklerini ve tarihimizin ortak kaynaklarını anımsatıyor.”

‘BİZ TÜRK HALKINA GÜVENİYORUZ VE ONLAR ÜSTELIK BİZE GÜVENEBİLİRLER’

İki halk arasındaki kardeşliği anlatan Nazır Kristof Szalay-Bobrovniczky, “Bizler, Çanakkale’nin haricinde de birbirimize çözülmez kesin bağlarla bağlıyız. Alp askerler, cesaretin koşulsuz saygısıdır. Milletlerimizin tarihlerinde hafi olan güce ve seçkin ön koşul olmaksızın, milletimizin ayakta kalması ve bağımsızlığı için savaşan ecdadımızın izinden gitmemiz gerektiğine inanmalıyız. İçinde bulunduğumuz savaşlar ve krizlerle yoğun bu dönemi haklarımızın arasındaki dostluğun sayesinde atlatabileceğimize inanmalıyız. Biz Türk halkına güveniyoruz ve onlar üstelik bize güvenebilirler. Eskilerde somut adımlarda eğin bulan ve ırak geçmişe dayanan esaslı muadele duygusu da buna cevaz verir ve bunu sadık kılar. Bilindiği gibi, çokça sayıda Macar mülteci Osmanlı’ya sığınmıştı. Ayrıca, kuşkusuz kim Macar topraklarında yatan Türk şehitleri varsa, ebedi uykularını Türk topraklarında uyuyan Macar kahramanlar da vardır. Mezarların dokunulmazlığı bu düğme saygıyı da hatırlatır. Bu anıtın açılışı askerlerimizin cesareti önünde bire bir saksı imale, fazlası anıtın bu manalı yerde vadi alması ortak tarihimize bir korku duruşudur. Binlerce kilometre mavera olsak birlikte can kuşu kardeşliğimiz bu mesafeyi kapatıp mail ve dostane aksiyon birliğine mükemmel benzeri esas ve okazyon sunar, iki ahali arasındaki saygının ve kardeşliğin henüz üstelik derinleşerek hakeza bitmeme edeceğini ümit ederim” diye konuştu.

Macaristan Savunma Bakanlığı ve Macar Silahlı Kuvvetler Genelkurmayı hesabına, Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ve Macar Genelkurmay Komutan Yardımcısı Tümgeneral Zsolt Sandor, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı adında ise Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, açılışı yapılan anıta çelenk koydu.

Program, kaçınmak duruşunda bulunulmasının peşi sıra sona erdi.

Share: