Çanakkale’de “Kızılay Hilal-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Ihtifal Programı” düzenlendi

Çanakkale’de 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı marifetiyle batırılan, Kızılay’ın savaşta yaralanan askerleri ve keyif personelini taşıyan Halep Vapuru’nu ve şehit olan askerleri anmak için “Kızılay Ayça-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Yâd Programı” düzenlendi.

Türk Kızılayın 200 gönüllüsüyle 107 sene önce yaşanan dram hadiseye yönelik vatandaşlarda farkındalık sağlamak amacıyla Golf Öz Bahçesi önünden başlayarak İskele Meydanı’na kadar meşale yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşe, Vali İlhami Eskişehir Taşı, AK Fırka Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, Türk Kızılay Umumi Başkanı Dr. Asalet Kınık, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Inanma Müdürü Faruk Karaduman, İl Afiyet Müdürü Gökhan Baştürk, Türkiye Kızılay Derneği Çanakkale Şube Başkanı Erdoğan Madak, Türk Kızılay yönetim kurulu üyeleri ve fahri gençler katıldı.

Meşale yürüyüşünün ardından Tarihi Yarımada’daki Kilitbahir köyündeki Türk Kızılayı Ağadere Müzesi’nde merasim düzenlendi.

Türk Kızılay Umumi Başkanı Dr. Soyluluk Kınık, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin Türk tarihi açısından çok şanlı bire bir vadi olduğunu söyledi.

Burada ayrımsız anının, ayrımsız hatıranın ve nazik aynı destanın hikayesi önünde kaçınmak duruşunda bulunmaya geldiklerini belirten Kınık, “Bu kavim var olduğu günden bu yana, İslam’a ram olduğu günden bu yana sonsuz rahim ve şefkatlilik hürmetine, nöbetin arz sakil cephesinde, nöbetin kanıyla canıyla tutulduğu yerde, Kızılaycıların nöbetini devralmak üzere buradayız. Bu nöbetin on paralık bitmediğini ve tek bitmeyeceğini kıyamete dek âdemiyet için bu cephelerin boş kalmayacağını dünya aleme söylemek amacıyla buradayız.” dedi.

Türk Kızılay yöneticileri ve gönüllüleri, Kızılay Ağadere Müzesi bahçesine kurulan çadırlarda şehitlik nöbeti tuttu.

Etkinliğin erte yapılacak bölümünde ise Kızılay Ağadere Müzesi’nden Deniz Kazı Şehitliğine kadar “Kahramanların İzinden Gocunmak Yürüyüşü” gerçekleştirilecek.

Daha sonra 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı aracılığıyla batırılan Halep Vapuru’na anı dalışı yapılacak.

Share: