Çankırı’nın buğulu nüfusuyla ilişkin veriler toplanacak

Çankırı Valiliği ile Çankırı Karatekin Üniversitesi arasında “Çankırı yaşlılık profili” araştırmasına ilgilendiren iş birliği protokolü imzalandı.

Vali Abdullah Ayaz ile Rektör Prof. Dr. Harun Fellah beyninde rektörlük makamında imzalanan protokol kapsamında, Çankırı’nın gestalt, kaymakamlık ve köylerinde etkili yaşlıların sosyodemografik ve hesaplı seviyeleri, esenlik durumlarıyla ilgilendiren veriler toplanarak yaşlıların ihtiyaçlarına yönelik domestik ölçekte toplumsal yöntem önerileri geliştirilmesi hedefleniyor.

Vali Ayaz, yaptığı açıklamada, tüm dünyada ve Türkiye’birlikte son yıllarda yaşanan yer nazik değişimin nüfusun yaşlanması olduğunu söyledi.

Bundan 40 yıl ilk Türkiye’de 65 yaş ve beden şahsiyet oranının yüzdelik 4,7, günümüzde ise yüzdelik 9,7 olduğunu belirten Ayaz, “Kırk yıl sonraları ise yüzde 22,6 olacağı öngörülmektedir. Haddinden Fazla andıran bir gelecekte ülkemizde zihayat seçkin dört kişiden biri yaşlı olacaktır. Çankırı, yüzde 16,9 olan nemli özlük oranıyla Türkiye’nin beşinci genişlik yaşlı kentidir ve yaşlı hizmetlerine sunu haddinden fazla gerekseme duyan illerden biridir.” dedi.

Yaşlılara yönelik toplumsal, ruh bilimsel, afiyet, bakım hizmetlerine olan ihtiyacın günümüzde olduğunu, gelecekte daha bile artacağını vurgulayan Ayaz, “Bu ihtiyaçları karşılayacak politikalara, finansmana ve hizmete müteveccih altyapıya olan gereksinim de buna koşut olarak artacaktır. Yaşlılara dair politikalar üretebilmek için yaşlıların zaman ve gelecekteki ihtiyaçlarını tayin etmek ve kanıta dair verilerden yola geçmek gerekir. Bundan yola çıkarak Çankırı Karatekin Üniversitesi ile imzaladığımız tören düzeni sonucu yapılan çalışmanın önümüze ışık tutacağına inanıyor ve şehrimize, insanımıza hayırlı olmasını dilek ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Rençper birlikte üniversitelerin terbiye öğretim dışındaki birincil görevlerinden birinin birlikte araştırma geliştirme olduğuna meni ederek, şunları kaydetti:

“Karı ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz marifetiyle yürüteceğimiz bu iş ile Çankırı’bile dinamik insanlarımızın yetersizlik profilini ve analizini yaparak oluşturulacak posta haritasına mum tutmayı amaçlıyoruz. Bu araştırma, Domestik Yetersizlik Profili raporu ilde kurumlara yaşlılara yönelik yapacakları hizmetlerde ayrımsız kez fotoğraf olacaktır. Bunun dışında devletimizin yerel zayıflık politikalarına öneriler getirilecek, domestik yönetimlere müteveccih politika önerileri sunulacak, özel sektöre yönelik, yapacakları yatırımlarda fizibilite altyapısı oluşturacak, kentte yaşlılığa yönelik içtimai farkındalık artırılacak ve bakir AR-GE projelerine köken sağlanacaktır.”

Benzeri yıl sürecek araştırma sonucu hazırlanacak anlatım ve çözüm önerileri pusula haline getirilerek yayımlanacak.

Share: