ÇATAKLI’DAN, 12 KASIM’DAKİ TATBİKATLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İÇİŞLERİ Vekil Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye genelinde 12 Kasım’dahi gerçekleştirilecek olan deprem tatbikatıyla ilişkin, “Buradaki amacımız afetlere hazırlığa bir katkı arz etmek. Bu yolda hem tıpkı farkındalık oluşturacağız. Buradan elde ettiğimiz dinamizmi apayrı alanlarda devam ettireceğiz. O sebeple bunu dirimlik tıpkı iş kendisine görüyoruz. Bütün vatandaşlarımızın de buna duyar olmasını ve katılmasını istirham ediyoruz” dedi.

İçişleri Vekil Yardımcısı İsmail Çataklı, Bolu Valiliği’ni konuşma etti. Çataklı ziyaretin arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çataklı, 12 Kasım’dahi Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan yer sarsıntısı tatbikatı ile ilişik, “Türkiye kendisine tığ sadece facia olduğu anda değil öncesinde afetlere ırgamak konusunda sonuç dönemde iri bir çaba ortaya koyuyoruz. Tabiatıyla kıyamet anına yapmak, mıhlı müdahalelerde bulunmak mühim. Alelhusus Türkiye facia planlaması kapsamında büyük mesafeler bitirme etti. Buna biz akıbet dönemde yürüttüğümüz çalışmalarla kıran öncesini de okkalı adına ekledik. İllerimizde devlet afet risk tenkis planlarımızı tamamladık. Güzeşte yıl Türkiye’de kıran eğitim bilimi yılı zar etmiştik. 56 milyon vatandaşımıza bu çerçevede ulaştık. Bu yıl da eğitimlerini tamamladığımız vatandaşlarımıza tatbikat yaptırmak istedik. Bu yılı da afet tatbikat yılı car ettik ve aheste şekilde tatbikatlarımızı sürdürüyoruz. Cemaziyelevvel KYK yurtlarında tatbikatlarımızı gerçekleştirdik. 850 bin civarında tıpkısı iştirak oldu.? dedi.

Farkındalık ihdas etmek istediklerini açıklayan Çataklı, ’12 Kasım’daki tatbikatı ise Türkiye’bile ilk defa yapacağız. Dünyada sıklıkla yapılan bir uygulama alelhusus Japonya’dahi yapılıyor. Ayrımsız anda ülkenin tamamında ‘Çök, al, tutun’ tatbikatı yapacağız. Buradaki amacımız üstelik bu farkındalığı yükseltmek. Afetlere hazırlığa benzeri katkı sunmak. Bu yolda hem bire bir farkındalık oluşturacağız. Buradan elde ettiğimiz dinamizmi eksantrik alanlarda bitmeme ettireceğiz. O sebeple bunu hayati tıpkı mücahede kendisine görüyoruz. Cümle vatandaşlarımızın dahi buna hassas olmasını ve katılmasını istirham ediyoruz.” diyerek konuştu.

Share: