Cehre ve mısırda düşüş yaşandı, yağışsızlık kriz merkezi oluşturuldu

Pamuk ve mısırda düşüş yaşandı, kuraklık akse merkezi oluşturuldu

Uzun yıllar ortalamasında Diyarbakır’birlikte yağışlarda yüzde 36 düşüş yaşanıyor

Diyarbakır İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Ecdat:

“Çınar Göksu Barajı’nda akarsu bulunmayan, Devegeçidi Barajı’nda de su miktarında çok şaibe var”

“Gizlice akarsu ve abes akarsu tüketimi ile ilgilendiren anons ve tedbirlerimizi aldık”

DİYARBAKIR – Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, kuraklıkla ilgilendiren risk oluşturacak duruma akla yatkın ilerlediklerini, gelen yağışlar ise sıkı olduğunu söyleyerek, “Pamuk ve mısırda su eksikliği düşüş gösterecek” dedi.

Diyarbakır’üstelik yeterli yağmur ve kar yağışlarının olmaması üzerine ortaya çıkan kuraklıktan üreticilerin elan birkaç etkilenmesi için susuzluk kriz merkezi ikinci yol oluşturuldu. Alınan hazırlık ve bilgilendirme sonrası çiftçiler akarsu sıkıntısı olan yerlerde iğ ve akdarı ekimini erteleyerek mercimek, buğday ve arpaya yöneldi. Diyarbakır İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Ecdat yağmur kocaoğlan kendisine bilinen teşrinievvel ayından bu yana 145 milimetre yağış aldıklarını, sabık yıla oranla yüzdelik 20 artma gerçekleşirken detaylı yıllar ortalamasına göre yüzde 36 elan bağan olduğunu vurguladı.

“Mevsim itibariyle geldiğimiz noktada yıllı aldığımız yağış ekim ayından 145 milim yağış aldık” diyen Ecdat, “Sabık yıla göre yüzde 20 elan gür ama etraflı yıllar ortalamasında yüzdelik 36 gerideyiz. Mezru olan tahıl ve bakliyat amacıyla yağmur değme riziko oluşturmadı. Amma çıktı yağışların ancak olmasında riziko ortamına gireceğiz. İlde 2. nöbet susuzluk krizi toplantısı gerçekleştirdik. Çınar Göksu Barajı’nda akarsu bulunmayan, Devegeçidi Barajı’nda bile akarsu miktarında haddinden fazla eksiklik var” dedi.

“Çınar Göksu ve Devegeçidi Barajı’nda su yetersizliği”

Ecdat, ehliyetli yağış gerçekleşmediği taktirde ortaya çıkabilecek olumsuzluktan üreticilerin henüz beş altı etkilenmesi amacıyla Çınar Göksu ve Devegeçidi Barajlarına yakın çevrede tedbirler konusunda çiftçilerle görüşülerek iğ, mısır kabilinden yerlere bunama getirilmesini, elan beş altı akarsu tüketen ürünleri çiftçilerin ekmelerini söylediklerini dile getirdi. Atalar, “Çınar Göksu Barajı’nda akarsu yok, Devegeçidi Barajı’nda bile akarsu miktarında haddinden fazla kusur var. O bölgelerdeki çiftçilerimize su çokça tüketen pamuk ve darı kadar mahsulat üzere tarlalarını bekletmemelerini, su tüketimi az olan nohut gibi ürünleri ekmeleri üzere uyardık, tedbirleri çiftçilerimize duyurduk” diye konuştu.

Kaçak suya cebin yüzde 50 hibeli tasarruflu tazyik projesi

Kuraklığın olduğu yıllarda alınması müstelzim tedbirler konusunda bakanlığın basınçlı sulama sitemlerinin az akarsu tüketimini bulmak amacıyla yüzde 50 hibede desteği verdiğini hatırlatan Ecdat, “Geriden Geriye akarsu ve boş su tüketimi ile ilişkin anons ve tedbirlerimizi aldık, kısıtlanmış tüketimi ve basınçlı olan su tüketimlerini öneriyoruz yüzde 50 hibelerle motivasyon ediyoruz. Bu yıl 300 bin dekar alanı basınçlı sulama sistemi ile elan tasarruflu su tüketimini gerçekleştiren faziletli mahsul elde etmeyi sağlayan projeleri uyguluyoruz. Yabanıl sulamayı Diyarbakır’dahi bitirilmek üzere genelde yağmurlama ve damlama sistemini kullanıyor” şeklinde konuştu.

“Cehre ve mısırda düşüş”

Bu yıl ekili alanların ve ekilecek alanlarla ait bilgelik veren Ecdat, akarsu eksikliğinden kıran cehre ve mısırda düşüş olduğunu arpa ve mısır ise bire bir seviyede ekildiğini aktardı. Atalar, “Diyarbakır’bile genelde yıllara göre değişmemekle beraber 3 milyon dekar buğday ve rüşvet ekimimiz oluyor. Bu yılda müracaatlar tamamlandı, son girişler oluyor. 600 bin dekar yasmık alanı, 800 bin dekar alanda cehre ilk teşrin alanımız var. Akarsu sıkıntısından muhit tahminimiz 600 bin dekar alana ekilerek pamukta az buçuk düşüş olacağını düşünüyoruz. 300 bin dekar civarında akdarı ekimimiz gerçekleşiyor” ifadelerine vadi verdi.

Share: